ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

   
­­­­

Obraz Doriana Graye (17)

- román s fantaskními prvky, autor jej nazval "esej"

Proslulý román o hříšném životě mladého londýnského světáka, vynikající kouzlem duchaplných dialogů.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Děj se odehrává v Anglii 19. století.

DĚJ:

Malíř Basil Hallward si vybere jako model mladého a krásného muže, Doriana Graye. Při malování Dorianova portrétu se Dorian seznámí s lordem Henrym Wottonem, přezdívaným Harry. Harry rád zkouší ovlivňovat lidi a potom je pozorovat, a jelikož Dorian byl někdo neznámý a krásný, uplatnil jeho umění na něm. Při malování ho upozornil, že je velmi krásný a mladý, ale že tohle všechno je pomíjivé, a tak si Dorian přál, aby pořád vypadal jako teď a aby za něj stárnul obraz. Poprvé zjistil, že se mu přání vyplnilo, když se v zapadlém divadle seznámil s herečkou Sibylou Vaneovou, jeho pozdější snoubenkou. Když však ale později viděl, jak zahrála špatně roli Julie, rozešel se s ní a ona spáchala sebevraždu. Poté, co to zjistil, pohlédl na obraz a všechno mu došlo. Obraz proto ukryl na půdu. Jelikož Dorian věděl, že bude pořád krásný a mladý, stával se krutějším a horším člověkem. Dokonce zabil malíře svého obrazu Basila Hallwarda poté, co se Basil dozvěděl, jak obraz funguje. Obraz se zatím víc a víc zohyzďoval kvůli Dorianovým nemorálním činům. Jednou Dorian narazí na bratra zemřelé Sibyly, který ho chce zabít, protože už od začátku věděl, že je Dorian špatný člověk. Jenže Dorian vůbec nevypadá na to, kolik by mu v tu chvíli mělo být, a proto Dorian bratra lehce zmate a ten ho nechá být. Bratr je později nešťastnou náhodou zabit. Doriana okouzlí dívka, kvůli které chce být zase dobrým člověkem, takže jde na půdu a domnívá se, že když zničí obraz, bude všechno v pořádku. Jakmile ale obraz zničí, leží na zemi ošklivý umírající stařec a na obraze je zas krásný a mladý nezkažený muž.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Dorian Gray - zprvu nezkažený, mladý, naivní a velmi pohledný muž, ale postupem času se z něj stává člověk, který si plnými doušky užívá života a nemá vůbec žádné zábrany, proto se stává velmi nemorálním, bezohledným a krutým; potom se chce zase změnit v dobrého člověka, ale už to nejde vrátit
Lord Henry Wotton (Harry) - velmi dobře umí ovlivňovat lidi, je to cinik, filozof, v mluveném projevu používá paradoxy ("Pric Paradox"); navádí Doriana k nesprávné cestě životem
Basil Hallward - malíř, Doriana má velmi rád, je to jeho přítel, chrání ho, snaží se jej vrátit zpět do správného směru; později Dorianem zabit
Sibyla Vaneová - zamiluje se do Doriana, chce s ním mít svatbu, nedbá na bratrovy poznámky o tom, že to s ní Dorian nemyslí vážně; po Dorianově opuštění spáchá sebevraždu

HLAVNÍ MYŠLENKA, MOTIV:

Kritika povrchnosti a přetvářky soudobé společnosti, všichni se na první pohled zamilují do Dorianovy krásy. Dorian zaprodá duši za věčnou krásu, se kterou není vidět páchaní nemorálních činů, proto si možná neuvědomuje, že jsou mnohdy hrůzné, má rád jen sám sebe. Když už ho někdo - dívka, kterou má rád - "donutí'' k tomu, aby se změnil, je pozdě, už zašel moc daleko, a když obraz zničí, zobrazí se krásně to, že kdyby si býval nebyl přál, aby byl věčně mladý, nikdy by takové činy nespáchal.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kacass, 19.05.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (17)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­