ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Pohádky (3)

Tento soubor pohádek vyšel roku 1888 pod názvem "Šťastný princ a jiné pohádky" (The Happy Prince and Other Tales). Jedná se o sbírku pěti netradičních pohádek, s jejichž pomocí vytváří autor skrytou satiru, kritiku a podobenství.
Druhá kniha Wildových pohádek vyšla pod názvem "Dům granátových jablek" (The House of Pomegranates) roku 1891 a obsahuje příběhy čtyři.

OBSAH:

Šťastný princ:
Šťastný princ
Slavík a růže
Sobecký obr
Oddaný přítel
Jedinečná raketa

Dům granátových jablek:
Mladý král
Infantčiny narozeniny
Rybář a jeho duše
Hvězdné dítě


Slavík a růže
Slavík jednoho dne uslyší v zahradě vzdychat zamilovaného studenta, který dostal od své vyvolené ultimátum, že jí musí přinést červenou růži, jinak s ním nepůjde na ples. Keř červených růží ale v zimě spálil mráz, a tak teď nekvete. Slavík se nad ubohým hochem slituje, protože je to opravdový milenec, o kterém tak rád vypráví ve svých písničkách, a jde prosit růžový keř o růži. Musí se však obětovat, nabodnout srdcem na trn a vytvořit růži ze své písně a krve. Slavík umírá, ale vykvete nádherná růže. Rozradostněný student ji okamžitě utrhne a spěchá s ní k dívce, která ho ale odmítne, protože synovec komořího jí poslal šperky, které se jí zdají cennější než květina. Zklamaný chlapec růži odhodí do strouhy a odchází.

Rybář a jeho duše
Mladý rybář vytáhne jednoho dne v síti mořskou pannu a bezhlavě se do ní zamiluje. Ta mu ale řekne, že si ho vezme pouze tehdy, když od sebe odežene svou duši. Rybář navštíví čarodějku a svou duši od sebe odřízne při speciálním rituálu. Od té doby žije v oceánu s mořskou pannou. Naříkající duše zklamaně odchází do světa bez srdce a nashromáždí velké bohatství pro svého pána, při čemž se ale učí špatným a nesprávným věcem. Každý rok se vrací na břeh oceánu a nabízí svému pánovi pohádkové věci, ten se jí ale pokaždé vysměje. Až když jednou přijde duše zpět, tak mu poví o překrásné tanečnici a jejích rychlých nožkách. Rybář tedy opustí mořskou pannu a odchází pryč se svou duší. Brzy ale zjistí, že duše páchá mnoho zlých skutků a pouze s vypětím sil se vrací zpátky k moři, kde ale zjistí, že duši už od sebe odehnat nemůže, protože onen rituál lze vykonat pouze jednou za život. Den nato vyplaví moře mrtvé tělo mořské panny, rybáři pukne srdce a zemře také.

Infantčiny narozeniny
Malá infantka je z královské rodiny a touží nějak zvláštně oslavit své narozeniny. Pozve si spoustu přátel a jako ozvláštnění oslavy přivede služebnictvo malého mrzáčka, který je od přírody tělesně postižen - má velký hrb a je trpaslík. Infantka se mu okamžitě zalíbí a moc ho těší, že se při jeho vystoupení, kdy tancuje a dělá všelijaké vylomeniny, směje. Po představení se ale dostane do pokoje, kde je zrcadlo, uvidí svůj ošklivý zjev a zjistí, že se infantka bavila jeho ošklivostí. Toto poznání ho zabíjí.


Wildovy pohádky skrývají jinotajné myšlenky a názory na svět. Neživé předměty mají lidské vlastnosti, což nám může trochu připomínat formu bajky (např. Jedinečná raketa, Slavík a růže atd.)
Originální náměty vychází z lidové slovesnosti a Andersenových pohádek, ke kterým mají díky příběhům i stylu vyprávění asi nejblíže. Přesto přese všechno se zde uplatňuje především autorova fantazie a částečně zde můžeme najít i odkazy na "Obraz Doriana Graye" (např. Infantčiny narozeniny - velmi se mu podobá postava skřeta atd.). Dále jsou zde originálně zpracovány i odkazy některých filozofů a jejich děl, např.:

Nový zákon - Rybářova duše - motiv lidského srdce, jež ovlivňuje lidské chování a moralitu, všeobjímající božská láska, která stvořila vše, i pohanské bytosti (národ mořských lidí).
Platon - Šťastný princ
Nietzche - Hvězdné dítě

Jazyk díla je moderní a čtivý, každá pohádka překvapí čtenáře svou originalitou a příběhem. Oddychová a příjemná četba, vřele doporučuji.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 27.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel, Ideální manžel (2)
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5), Jak je důležité míti Filipa (6)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24), Obraz Doriana Graye (25), Obraz Doriana Graye (26)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4), Obraz Doriana Graye (rozbor) (5), Obraz Doriana Graye (rozbor) (6)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7), Strašidlo cantervillské (8)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Balada o žaláři v Readingu
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Pohádky (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­