ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

   
­­­­

Strašidlo cantervillské (4)

Do starého anglického sídla Canterville se i přes varování, že zde straší, stěhuje rodina amerického velvyslance Otise. Nejdříve na strašidlo nevěří, ale stále se objevující krvavá skvrna a později i setkání s duchem je přesvědčí.
Manželé Otisovi se mu snaží pomoct, malá dvojčata na něj straží různé léčky a pasti a strašidlo se stává stále zoufalejší. Každý jeho pokus o pomstu pro něj skončí ještě větší katastrofou.
Až jednou dcera velvyslance Virginie nachází ducha smutně sedět v prázdném pokoji a zjistí, co jej trápí. Ví, že zabil svoji ženu a dále se dovídá, že ho švagři za trest nechali umřít hlady a teď musí strašit obyvatele domu. Virginie se nad ním slituje a rozhodne se jej osvobodit. Proroctví, které bylo napsáno na okně v knihovně a které velmi dobře znala, je návodem na jeho spásu. Duch ji odvede tajnou chodbou do místnosti, kde zemřel.
Ráno, když se dívenka neobjeví, rodina ji celý den hledá. Až s odbíjením půlnoci uslyší třesk a náhlý pronikavý výkřik, dům se otřese a ze stěny vystoupí Virginie, velmi bledá a se skříňkou v ruce. Vypoví rodině, co se stalo a že duch navždy zmizel.
Ostatky sira Simona de Cantervilla pohřbí, jak si přál, na hřbitov.
Ve skříňce jsou klenoty ohromné hodnoty.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Duch sira Simona de Cantervilla - Za vraždu svojí manželky si vysloužil smrt vyhladověním od svých švagrů. Není však vidět, že by svého činu litoval a trest - strašení obyvatel sídla - bere jako povinnost, kterou musí za všech okolností vykonávat. A když se do domu přistěhuje americká rodina, která z něj nemá hrůzu, spíše naopak, byl to on, který se všeho leká.
Angličané - Velmi se ducha bojí a všechna jeho strašení mají veliký úspěch. Nejeden z nich po setkání s ním zešílel nebo si vzal život.
Američané - Racionálně smýšlející lidé, kteří nevěří na duchy, a když se s ním setkají, dávají mu moderní vynálezy, jako např. lahvičku Tammanyho mazadla s vycházejícím sluncem nebo Pinkertonův šampion v odstraňování skvrn a nedostižný cídič, kterým mladý Otis čistí krvavou skvrnu, čímž ducha naprosto odrovnají.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato hylo-idealistická romance se mi líbila pro humorné pojetí, které často přechází až v satirické. Je zde spor mezi racionálně smýšlející americkou rodinou a anglických lidí s fantazií.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Moniška, 18.02.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Strašidlo cantervillské (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­