ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Obraz Doriana Graye (3)

Malíř Basil Hallward namaloval portrét krásného mladého muže, svého přítele Doriana Graye. Basil cítí, že Dorian ovlivňuje jeho život a jeho dílo. Pod jeho vlivem maluje krásné obrazy. Vypráví o tom svému příteli lordu Henryma Wottovi, kterého s Dorianem seznámil. Lord Henry ovlivňuje druhé, a proto zkouší své schopnosti i na Dorianovi. Upozorňuje ho na jeho krásu a povídá mu o tom, že je mládí velmi krátké a pomíjivé. Dorian si teprve při pohledu na svůj obraz uvědomuje, jak je krásný. Basil vysloví přání, aby byl stále tak krásný jako nyní a aby místo něj stárnul jeho obraz. Jeho sen se stává skutečností a on užívá všeho, co život nabízí. Lord Henry si usmyslil, že Doriana ovládne. Ten začíná být vypočítavý, intrikuje... Dorian se zamiluje do Sibyly Vaneové a zasnoubí se s ní. Bratr James ji varuje, protože ví, že to s ní nemyslí vážně. Ale Sibyla je bláznivě zamilovaná. Dorian chodí na každé její vystoupení. Chce z ní udělat slavnou herečku. Ale když ji jednou uvidí špatně hrát, rozejde se s ní. Sibyla je velmi nešťastná, a proto se otráví. Doma Dorian zjistí, že se jeho obraz změnil. V obličeji má tvrdý výraz. Dorian se rozhodne, že se k Sibyle vrátí, ale už je pozdě. Dorian schovává obraz do staré učebny. Začíná žít čím dál hůř. Jeho tvář je však pořád krásně nevinná. Proto okouzluje čím dál více lidí. Jeho portrét je však obrazem jeho duše. Mění se Dorian, mění se obraz. V předvečer 38. narozenin přichází Basil, který chce vědět, zda je pravda, co se o něm říká. Jestli provádí samé špatnosti, že je zkažený a kazí mladé lidi. Dorian ho dovede do staré učebny. Před sebou má mladého muže, ale z portrétu se na něho dívá ohavná Dorianova tvář. Basil mu radí, aby se polepšil, ale ten ho zabije. Dává mu za vinu to, že na portrétu vidí obraz své zkažené duše. Potom si pozve chemika, který odstraní Basilovo tělo. Doriana tíží svědomí. Před sebou má neustále Basilovu tvář. Zapomnění hledá v pochybných společnostech. Zde se setkává se Sibyliným bratrem, který ho chce zabít. Ale protože Sibyla zemřela před 18 lety a Dorian vypadal na 20, nezabije ho. Žena, kterou Dorian uvrhl na dno společnosti, však Jamese přesvědčí, že je to opravdu Dorian. James sleduje Doriana, ale nakonec je nešťastnou náhodou zabit. Dorian se rozhodne, že změní svůj život. Obraz jej však ukazuje v pravém světle, odhaluje jeho faleš, pokrytectví a zvědavost na nové pocity. Dorian dostává záchvat vzteku a probodává obraz. Tím zabíjí sám sebe. Sluhové uslyšeli strašný křik. Když vstoupil do pokoje, našli na zemi starého, ošklivého muže, ve kterém poznali podle prstenů Doriana Graye. Měl v srdci nůž a nad ním visel portrét Doriana, takový jaký ho malíř namaloval...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kristýnka-Ňufinka, 07.02.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­