ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Obraz Doriana Graye (6)

Děj tohoto jediného autorova románu je zasazen do Anglie konce 19. století. Jedná se o dílo symbolické, alegorické, plné složité fantazie.
Do ateliéru malíře Basila Hallwarda přichází velmi zlý a cynický lord Benry Wotton. Upoutá jej zde Dorian Gray, krásný, šlechetný mladík - malířův model. Lord rád ovlivňuje druhé, a proto zkouší své schopnosti i na Dorianovi. Lichotí mu, upozorňuje jej na jeho krásu a zároveň na pomíjivost mládí. Radí mu, aby si užil života naplno, nepropásl jedinou radost, jediný okamžik. Dorian, okouzlen svým obrazem a lordovými slovy, vyslovuje přání zůstat mladý a krásný. Jeho sen se stává skutečností a on užívá všeho, co život nabízí. Hýří, začíná být vypočítavý, intrikuje. Jeho portrét se pak mění podle toho, k jakým tělesným a duševním změnám u něho dochází.
První proměna obrazu (uzamčen ve staré učebně) nastává poté, kdy kvůli němu herečka Sibyla Vaneová spáchá sebevraždu. Následují další a další. Mění se Dorian, mění se i obraz. Jednoho dne se mladík svěří s tajemstvím ukrytého obrazu malíři Hallwardovi a vzápětí jej zavraždí. Tíží jej výčitky svědomí. Rozhodne se, že změní styl života a polepší se. Obraz jej však ukazuje v pravém světle, odhaluje jeho faleš, pokrytectví a zvědavost na nové pocity. Dorian dostává záchvat vzteku a plátno probodne. Tím vlastně zabíjí sám sebe. Sluhové nacházejí pod obrazem, který opět září krásou a čistotou mládí, mrtvolu starce. Podle prstenů poznávejí Graye.
Román je prolnut četnými náladovými popisy přírody a interiérů a rozsáhlými dialogy hrdinů. Autor využívá paradoxů, symbolů, aforismů, zamýšlí se nad životem a smrtí, láskou, uměním, mládím a stářím.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bufinka, 18.11.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­