Menu
Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)
Obraz Doriana Graye (23)
- literární druh: epika
- literární žánr: román avantgardního období (autorem označované jako esej)
- literární směr: impresionismus, dekadence, symbolismus (směry 19. století)
- téma: věčné mládí, narcisismus, duševní souboj se sebou samým
- hlavní myšlenka: krása může zkazit i zničit člověka a není v životě to nejdůležitější
- motiv: smrt, pýcha, lhostejnost, povrchnost, zájem o umění, vzor tehdejší společnosti
- časoprostor: Anglie na přelomu 18. a 19. století
- kompoziční výstavba (paralelní, členěno na kapitoly, dějové odbočky /rodina Sibyly, Dorianův vkus/, v pár místech retrospektivní):
- expozice: Dorian se setkává se sirem Henrym
- kolize: Dorian začíná přemýšlet o kráse, o stáří
- krize: modlitba za věčné mládí, obraz odráží jeho hříchy
- peripetie: Dorian si je vědom svých chyb a chce se napravit
- katastrofa: sebevražda
- vypravěč: er-forma, časté dialogy
- jazyk:
- filozoficky zaměřené, dlouhé promluvy o pohledu na svět a společnost (kritika, zesměšňování)
- dlouhé popisy interiéru, prvky hororu, ironie, aforismy, francouzské výrazy (módní)
- spisovný jazyk, občas archaismy a zastaralé výrazy (údobí; ruměnec aj.)
Basil Hallward - nespolečenský malíř, který se nejlépe vyjadřuje malováním a plátnem; rozumný
Sir Henry Wotton - přezdívaný Harry; nezodpovědný a bezstarostný aristokrat, který je znuděný svým životem; lehce ovlivňuje mladého Doriana Graye
Sibyla - milá Doriana Graye; spáchá sebevraždu DĚJ: Děj začíná uvnitř ateliéru malíře Basila Hallwarda. Ten si myslí, že mladík jménem Dorian Gray je a bude ztělesněním dobra. Rozhodne se ho namalovat, aby jeho krásu uchoval. Oproti jeho nespolečenské povaze a rozumu je jeho přítel Sir Henry Wotton pravý opak - znuděný životem a bezstarostný. Dokáže každému bez zábran říct svůj názor, aniž by se zaobíral reakcí. On má pravdu, ať je nebo není jeho výrok pravdivý. Často také říká různé úvahy. Seznámí se s Grayem. Gray oba dva pozve do divadla na představení své snoubenky, kterou hluboce miluje. Má hrát Julii. Sibyla ale své vystoupení zkazí a Dorian ji přestane milovat a svůj požadavek k sňatku bere zpět. Později se dozvídá, že Sibyla spáchala sebevraždu. A právě na něj začíná mít špatný vliv Harry. Z nezkaženého mladíka se postupně stává jeho pravý opak. Díky slovům Harryho se zalekne, když rozpoutá debatu přímo před Basilem a Grayem o tom, že portrétování je nanic, protože ten, kdo je na obrazu, stárne, kdežto jeho obraz ne. Gray si proto přeje, aby stárnul jeho obraz a nikoliv on. V tu chvíli se plně dostává pod vliv Harryho.
Obraz opravdu začne stárnout. Ukazuje totiž postupně se kazící Grayovu duši. Z Graye se stává kopie Harryho. Gray oproti tomu nestárne. Jednoho dne Basil vše pochopí. Obraz se mění dle Grayovy duše. Rozhazuje peníze a stále nestárne, což mate ostatní obyvatele. V záplavě vzteku z obrazu Gray Basila zabije... Léta plynou, jednoho dne potká Dorian v jednom opiovém doupěti bratra Sibyly, jenž ho chce samozřejmě zabít, protože v něm pozná nápadníka své sestry, který ji dovedl až k sebevraždě. Jenže Dorian nestárne, což mu přijde zvláštní, a tudíž to nemůže být on. Co čert nechtěl, bratr Sibyly se dozví, že je to opravdu on a vydá se za ním na venkov, kde je zrovna v tu chvíli Gray na honu. A zbloudilá kulka se trefí do bratra Sibyly... Gray si jen oddychne a žije si dál svůj bezstarostný život. Pak ho napadne, že by možná měl šanci se polepšit. Když se vrátí do Londýna, aby se podíval na obraz, vidí, že je ještě mnohem odpornější, než byl předtím. Rozhodne se proto ve vzteku obraz zničit. Protne ho nožem, kterým zabil i Basila. Zničit jej chce i kvůli vzpomínkám na něj.
Sluhové posléze nalézají nepoškozený obraz, na kterém je vyobrazen mladý Dorian Gray a pod ním starého a šeredného muže, probodnutého nožem. Svého pána poznali díky prstenům na rukou. LITERÁRNĚ HISTORICKÝ KONTEXT:
- Robert Louis Balfour Stevenson - Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (inspirace)
- film Liga výjimečných (2003, režie Stephen Norrington; inspirace)
- odsuzováno - prvky dekadence a homosexuality - dnes jeden z pilířů moderní literatury (obžalován z homosexuality, žil bez morálky a pravidel)
Zdroj: Mar, 04.12.2016
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (23)
Aktuální pořadí soutěže
- Michaela Dvořáková (1,5)
- Grully (0,5)
Štítky
běsi alžbětinské divadlo Zamilovaný jason obchodní centra molea předvánoční shon Povídka černý kocour Shakespeare William little women animalismus pomnožná studentsky slang bez elektřiny Anna Karenina rozbor Májové výkriky Zaslíbená země Srpnovští páni příběhy dona Tel techno Demokritos jon obchod 2015 fulghum Boure v lese predjari lidová slovesnost Šebestová
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 698 683 055
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí