ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

Ceska posta    
­­­­

Strašidlo cantervillské (8)

  • hylo-idealistická romance

Oscar Wilde si rád pohrává s kontrasty, čehož si můžeme všimnout i v této satirické romanci. Dílo vzniklo na rozhraní romantismu a realismu. Dává do kontrastu anglickou a americkou společnost. Angličané v cantervillského ducha věří a mají z něho strach. Američané se ducha nebojí (zprvu ani nevěří v jeho existenci). Oproti Angličanům jsou praktičtí, pragmatičtí a racionální.

LITERÁRNÍ DRUH:

epika

LITERÁRNÍ ŽÁNR:

povídka

ČASOPROSTOR:

19. století; anglický zámek Canterville

KOMPOZICE:

chronologická

FORMA VYPRÁVĚNÍ:

er-forma

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

spisovný moderní jazyk, archaismy

POSTAVY:

sir Simon de Canterville - duch na zámku Canterville; před třemi sty lety tam zavraždil svou ženu Eleonor de Canterville, o devět let později náhle zmizel a od té doby tam straší; spoustu lidí vyděsil k smrti, nebo je dohnal k šílenství; po příchodu americké rodiny však ztrácí sílu...
Hiram B. Otis - americký vyslanec z New Yorku
paní Otisová - krásná žena středního věku
Washington Otis - nejstarší syn manželů Otisových
slečna Virginie E. Otisová - patnáctiletá dívka; milá, půvabná, tichá, ale dokázala v sobě najít i odvahu
dvojčata - dva kluci, kteří dělají strašidlu naschvály a mají z toho srandu
paní Umneyová - hospodyně na zámku Canterville, jež strašidlo viděla už několikrát a má z něj strach
vévoda z Cheshiru (Cecil) - Virginiin nápadník

DĚJ:

Americký vyslanec Hiram B. Otis koupil anglický zámek Canterville. Sám lord Canterville pana Otise varoval, že tam straší duch jeho předka sira Simona.

Rodina na zámku sleduje podivné věci. Na podlaze je krvavá skvrna zavražděné Eleonor de Canterville. Po vyčištění se ale znovu objevuje. Sira Simona se nikdo z Otisových nebojí, snaží se nad ním vyzrát, a to sira vysiluje a je z toho smutný.

Jednou ho najde Virginie úplně sklíčeného, a tak si s ním začne povídat. Cantervillský duch přiznává, že byl hříšný člověk, a proto teď nemůže v klidu spát mezi svými. Jedině čistá duše může oplakat jeho hříchy a pomodlit se za jeho duši. Prosí o to Virginii, která ho osvobodí a získá tak od něj skříňku s drahými šperky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 04.08.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4), Obraz Doriana Graye (rozbor) (5)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7), Strašidlo cantervillské (8)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Balada o žaláři v Readingu
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Strašidlo cantervillské (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­