ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Cantervillské strašidlo a jiné prózy

Výbor z próz klasika anglické literatury obsahuje nejen čtyři autorovy známé povídky, ale i jeho proslulý román Obraz Doriana Graye.
Všestranný Wildeův literární talent se projevoval ve všech žánrových oblastech, ve kterých tento autor působil. Ve svých kratších pracích, jež jsou zařazeny do tohoto souboru, dovedl Wilde brilantně rozvinout břitkou a satirickou ironii, jež mnohdy parodovala i velmi populární gotické příběhy. Tak je tomu třeba v titulní povídce, ve které se americký diplomat nastěhuje se svou rodinou do zámku, a to i přes upozornění, že v něm sídlí nadpřirozená bytost. Noví majitelé panství však ji však odmítnou vzít na vědomí a trikům, jimiž se je snaží vyděsit, se jenom usmívají. Tehdy strašidlo pochopí, že ztratilo smysl své existence a chce dobrovolně odejít ze světa.
Románem Obraz Doriana Graye se zase Wilde pokusil vyjádřit hlubokou vnitřní rozpolcenost a nejistotu člověka na základě vztahu hlavního hrdiny a uměleckého díla. Bohém Dorian i přes svou sobeckou povahu a zločiny, které spáchal, neustále vyniká úchvatně krásnou a mužnou tváří, zatímco jeho portrét se mění a zpodobňuje jeho pravou tvář.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1965 (1. vydání). Z anglických originálů přeložil, doslovem a vysvětlivkami opatřil J. Z. Novák. Ilustroval Cyril Bouda. Bibliografickou poznámku napsala Hana Žantovská. Celkový počet stran: 286.

OBSAH KNIHY:

POVÍDKA CANTERVILLSKÉ STRAŠIDLO:

Děj:

Po přistěhování Otisových na zámek je začne obtěžovat strašidlo. Dělalo jim naschvály, dokud ho Virginie nevysvobodila z prokletí. Vše dobře dopadlo a rodina si žila šťastně až do smrti.

Hlavní postavy:

  • cantervillské strašidlo - strašidlo; smutné, otravné, zlomyslné
  • Virginie - dobrosrdečná, dobromyslná, nebojácná; dcera Otisových
  • dvojčata - zákeřná, zlá, škodící; synové Otisových
  • pan Otis - diplomatický, akční, pokrokový; muž paní Otisové
  • paní Otisová - nevýrazná, podivná; žena pana Otise
  • Washington - troufalý, vychloubavý, vynalézavý; nejstarší syn Otisových

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Arecuk, 30.12.2022

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cantervillské strašidlo a jiné prózy
-Ideální manžel, Ideální manžel (2)
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5), Jak je důležité míti Filipa (6)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24), Obraz Doriana Graye (25), Obraz Doriana Graye (26)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4), Obraz Doriana Graye (rozbor) (5), Obraz Doriana Graye (rozbor) (6)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7), Strašidlo cantervillské (8)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Balada o žaláři v Readingu
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Cantervillské strašidlo a jiné prózyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­