ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

   
­­­­

Ideální manžel

Lord Chiltern je svědomitý představitel dokonalého politika. Jeho minulost je bez chybičky, chová se zásadově, má milující chytrou ženu Gertrudu. Jeho nejlepší přítel a dandy lord Gorig se dvoří jeho sestře Mabel a vše se zdá v pořádku.
Ale jednou na jejich večírek přijde i Gertrudina bývalá spolužačka lady Cheveleyová, která byla dlouhou dobu ve Vídni. Připomene lordovi jednu starou transakci, podvod, díky němuž přišel k veškerému majetku. Za své mlčení chce, aby podpořil naprosto nevýhodný projekt Argentinského průplavu ve sněmovně. Vložila do něj totiž mnoho peněz. Chiltern se ocitá v pasti. Jakožto poctivý muž nemůže podpořit podvod, ale jeho minulost by jej mohla zničit. Svěří se pouze svému příteli Gorigovi, který si promluví s Gertrudou. Naznačí jí situaci, jíž ji potom ještě potvrdí její nepřítelkyně. Je zklamaná, přesto se drží manžela. Bohužel si však sjedná s Gorigem schůzku, na níž nepřijde, čímž uvolní místo lady Cheveleyové, která k němu přijde a je sluhou považovaná za Gertrudu. Gorig si myslí, že dokáže vyřešit rodinnou krizi, když k sobě pozve Roberta Chilterna a promluví si s ním před ní. Ten ale objeví za zástěnou proradnou lady, naštve se na přítele a odejde. Gorig má však proti vyděračce ještě jednu zbraň. Nalezl totiž její brož, kterou ztratila na večírku. Tu totiž kdysi ukradla jeho sestře. Lady se vzdá, odjede, před tím se ale ještě dokáže pomstít posláním Gertrudina zoufalého dopisu pro Goriga, jenž vypadá jako milostný. Shodou náhod jej Robert považuje za určený pro něj a ani si nepřečte adresu. Vše se zdá v pořádku, dokud těchto událostí nepoužije Gorig jako své poslední zbraně tentokrát proti Robertovi, aby mu byl povolen sňatek s Mabel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 13.01.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Ideální manželMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­