ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

Ceska posta    
­­­­

Jak je důležité míti Filipa (4)

- divadelní hra, komedie

Anglický autor irského původu uvádí svou nejúspěšnější komedii podtitulem Lehkovážná komedie pro vážné lidi. Konverzační komedie o lásce a námluvách ve vyšší anglické společnosti, která skýtá autorovi nepřebernou studnici inspirace. Autor nešetří břitkým humorem. Co replika to vtip či bonmot. Stejně vtipné jsou i situace, které přinášejí neustále nové překvapivé zvraty. To vše a nenapodobitelný suchý anglický humor láká divadelníky k novým a novým inscenacím. Na své si přijde i čtenář této hry.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Jitro v Praze roku 2004 (1. vydání). Z anglického originálu The Importance of Being Earnest přeložila Olga Ferjenčíková. Počet stran: 175. ISBN: 80-903106-3-X.

KOMPOZICE A VÝSTAVBA DÍLA:

Komedie o čtyřech dějstvích.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Jack - vydává se za bratra Filipa, kterého vůbec nemá; hluboce zamilován do Gwendolíny - vztahu brání jeho až do samotného konce neobjasněné dětství; jako Jack je zodpovědný, avšak jako Filip si naplno užívá života rozmařilým stylem; je poručníkem Cecílie
Algernon - miluje Cecílii
Gwendolína - miluje Jacka (vydávající ho se za Filipa); sestřenicí Algernona
Cecílie - schovankou Jacka, avšak zamilována je do Algernona

OBSAH:

Hlavním dějem této komedie je láska. Jack Worthing se naplno zamiluje do Gwendolíny. Ta jeho lásku opětuje. Problémem je, že Jack se ve městě vydává za svého neexistujícího bratra Filipa, aby si mohl užívat života a nebýt tak galantní, jak by jako poručník Cecílie měl býti. Gwendolína jej tedy miluje jako Filipa.
Jack se s Gwendolínou zasnoubí, ale další překážkou je lady Bracknellová, jíž vadí neobjasněné dětství Jacka; ten byl jako malý nalezen na nádraží ve staré brašně. Podmínkou pro sňatek je nalezení alespoň jednoho jeho rodiče nebo jiného příbuzného.

Jackův přítel Algernon Moncrieff touží poznat Jackovu schovanku Cecílii, a proto se vydává na Jackovo venkovské sídlo, kde vystupuje jako Filip Worthing. Do Cecílie se ihned zamiluje, jeho láska je také opětována - okamžitě se zasnoubí. Problém nastane, když se na venkovském sídle objeví také Gwendolína. Společně s Cecílií se jedna druhé vyznají, že každá z nich je zasnoubena s Filipem Worthingem, jedna druhou začnou obviňovat ze lží. Vše se vysvětlí, až se k dívkám přidají jejich snoubenci. Ti musí přiznat pravdu, že ani jeden z nich se nejmenuje Filip, ale Jack, respektive Algernon. Obě dívky se cítí uraženy a podvedeny, protože obě milovaly muže jménem Filip a teď zjišťují, že nikdo takový neexistuje. Jack a Algernon dívky odprosí, ale i přesto by se chtěli nechat pokřtít na Filipa. V tu chvíli však přijede lady Bracknellová. Ta pozná ve vychovatelce Cecílie, v paní Prismové, chůvu své příbuzné, která jednou zmizela s dítětem. Paní Prismová se přizná, že dítě ztratila ve staré brašně. To když uslyší Jack, rychle donese tašku, ve které byl nalezen on. Tato brašna je stejná jako ta, jíž kdysi paní Prismová ztratila. Díky této skutečnosti je Jack bratrem Algernona a podle záznamů byl dokonce pokřtěn jako Filip.

Lady Bracknellová už souhlasí se zásnuby a Jack jako poručník Cecílie dává také svolení k její svatbě s Algernonem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mě velice zaujala, převážně svým dějem, který byl zajímavý, ale také rozhovory vedenými v této hře ("Až budeš s někým zasnoubená, tak se to dozvíš od otce nebo ode mne."). Komičnost některých scén byla fantastická - například když se Algernon dozvídá pravdu o bratru Filipa (=Jacka): "Vždycky jsi mi tvrdil, že se jmenuješ Filip, každému tě představuji jako Filipa, slyšíš na jméno Filip. Vypadáš, jako by ses jmenoval Filip..."
Hra se mi také líbila z důvodu malého množství postav, navíc tyto postavy měly dány jasné cíle: vzít si daného partnera/partnerku; málokde se objevovaly nějaké postranní motivy.
Film na námět tohoto díla mě také velmi zaujal, zejména skvělými výkony herců v čele s Abrhámem (1979, režie Jiří Bělka).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 05.06.2010

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24), Obraz Doriana Graye (25)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4), Obraz Doriana Graye (rozbor) (5), Obraz Doriana Graye (rozbor) (6)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7), Strašidlo cantervillské (8)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Balada o žaláři v Readingu
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Jak je důležité míti Filipa (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­