ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Zločin lorda Artura Savila

Večírku lady Widmere se účastní i chiromant Podgers, který baví celou společnost čtením z rukou. Při čtení z ruky lorda Artura Savila však náhle zbledne. Co uvidí, však nikomu neprozradí, ale lord Artur vycítí, že to není nic dobrého. Nahlas však chiromant řekne jen to, že vidí jeho svatbu a šťastný život s jeho nastávající. Lord Artur si má totiž brzy brát dívku z dobré rodiny, Sibylu Merton. Lord Artur chce ale toužebně vědět, co pan Podgers skutečně vyčetl z jeho ruky, a tak si s ním domluví schůzku. Když zjistí, že chiromant viděl, že lord spáchá vraždu, toulá se celou noc městem a hledá řešení, jak se z této situace dostat.
První, co udělá, je to, že odloží svou svatbu a rozhodne se vraždu skutečně spáchat. Jako svou oběť si vybere svou vzdálenou tetičku, starou lady Clementinu. Ví, že ji často pálí žáha, a tak jí přinese v krabičce od bonboniéry kapsli na zmírnění této bolesti. Ta je ovšem naplněná jedem. Lady je potěšena zájmem svého synovce. Kapsli si však může vzít, až opět pocítí tuto bolest. Pak lord Artur odcestuje do Itálie a čeká, až mu přijde zpráva o smrti lady Clementiny. Tu obdrží asi po čtrnácti dnech. Nadšený svým zdarem se okamžitě vrátí do Anglie a oznámí Sibyle, že si vyřešil své problémy, a tak se mohou vzít. Společně navštíví dům staré tety a Sibyla tam objeví krabičku s kapslí. To znamená, že lady zemřela přirozenou smrtí a on musí oznámit další odložení svatby. Protože ho Sibyla velmi miluje, souhlasí, i když její rodiče z toho moc nadšení nejsou.
Lord Artur si tedy najde novou oběť. Tou se má stát jeho strýc, děkan z Chichesteru. Pomocí svého přítele najde člověka, který se vyzná v dynamitu. Jeho strýc je totiž vášnivý sběratel hodin, a tak mu pošle poštou jeden exkluzivní kus, v němž je umístěna načasovaná nálož. V pátek proto čeká na večerníky, kde by měla být oznámena jeho smrt. Avšak v novinách nenajde žádnou zmínku o chichesterském děkanovi. Za několik dní pak přijde dopis Arturově matce od její neteře, kde píše o zvláštních hodinách, které přišli jejímu otci. Když se do nich prý nasype trocha dynamitu, způsobí malou ránu, což baví celý dům. Když si tento dopis přečte i lord Artur, rozhodne se dál už nepokračovat v jeho pokusech, protože je osud tak silně proti němu.
V noci se jde ještě projít k řece, aby o všem popřemýšlel. Na mostě uvidí chiromanta Podgerse. Najednou dostane nápad. Chytí Podgerse za nohy a shodí ho do Temže. Za chiromantem se hladina uzavře. Několik dní čeká lord Artur na zprávy o jeho smrti. Když se v novinách objeví článek o sebevraždě chiromanta Podgerse, neváhá a rozběhne se za Sibylou. Za tři týdny se koná velkolepá svatba. Ženich i nevěsta překypují štěstím. Po několika letech společného žití se jim narodí dvě děti. Lord Artur nikdy nepřestane věřit v chiromantii, protože díky ní má tak skvělou rodinu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 11.11.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Zločin lorda Artura SavilaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­