ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­
Oscar Wilde Sarony

Oscar Fingal O'Flatherine Wills Wilde se narodil v Dublinu do velice abstraktní rodiny. Jeho matka, Jane Francesca Wildeová, byla novinářka a básnířka. Psala pod jménem Sperenza. Oscarův otec byl irský antikvář a také doktor - specialista na oči a uši. Založil v Dublinu nemocnici rok před tím, než se Oscar narodil.

Oscar měl dva sourozence - staršího bratra Williama a mladší sestru Isolu Francescu, která bohužel v útlém věku zemřela. Říká se, že lady Jane Francesca naléhala na Oscara, aby nosil šaty, které měla připravené pro jeho sestru.

Oscar studoval na Portora Royal School v Enniskillenu, Trinity College v Dublinu a Magdalen College v Oxfordu, kde byl mimochodem učen Johnem Rushkinem.
Již v Oxfordu upozornil na svou osobu necitelným názorem k náboženství a možná ještě více svými excentrickými šaty.
V roce 1878 dostal bakalářský titul a přesunul se do Londýna. Tam pracoval jako stylista (1881), pak vedl lekce v USA a Kanadě (1882) a chvíli žil i v Paříži (1883).

Roku 1884 si vzal Constance Lloydovou, a aby zajistil svou rodinu, vzal místo redaktora časopisu Woman's World. V roce 1888 publikoval pohádky Šťastný princ a jiné pohádky (The Happy Prince and Other Stories), které napsal pro své dva syny.

Roku 1893 se nechal rozvést. Někdy v této době potkal lorda Alfreda Douglase (známého pod přezdívkou Bosie), básníka a atleta. Zamilovali se do sebe.
Ač byl ženat, měl dvě děti, slavil veliké tvůrčí úspěchy, stejně jeho soukromý život neunikl pozornosti. Léta slávy následovala léta smutku. Homosexualita byla tenkrát v Británii ilegální a Oscar byl odsouzen k dvěma letům těžkých prací.

Nejdříve byl ve Wandsworthském vězení v Londýně, pak v Reading Gaol. Když mu poprvé po 19 měsících deprivace ve vězení bylo poskytnuto pero, začal inklinovat k opačné stránce pohledu na člověka a jeho dokonalost.

Poté co byl v roce 1897 propuštěn ze žaláře, žil pod jménem Sebastian Melmoth v Berneval u Dieppe, později v Paříži.
Zemřel na zápal mozkových blan 30. listopadu 1900, bez jediné penny, v levném pařížském hotelu ve věku 46 let.

DÍLO:

Ravenna, 1878
Happy Prince and Other Tales, 1888
The House of Pomegranates, 1891
Lord Arthur Savile's Crime and other Stories, 1891
Intentions, 1891
The Picture of Dorian Gray, 1891
A Woman of No Importance, 1893
The Sphinx, 1894
An Ideal Husband, 1895
The Importance of Being Ernest, 1895
The Canterville Ghost, 1887
The Ballad of Reading Gaol, 1898

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vampire.queen, 29.11.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cantervillské strašidlo a jiné prózy
-Ideální manžel, Ideální manžel (2)
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5), Jak je důležité míti Filipa (6)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24), Obraz Doriana Graye (25), Obraz Doriana Graye (26)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4), Obraz Doriana Graye (rozbor) (5), Obraz Doriana Graye (rozbor) (6)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7), Strašidlo cantervillské (8), Strašidlo cantervillské (9)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Balada o žaláři v Readingu
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k životopisu
Oscar WildeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)