ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

   
­­­­

Neobyčejný model

Hlavní postavou příběhu je mladý, pohledný, avšak chudý Hughie Erskine, který žije jen z kapesného od své staré tety. Hughie, který se v životě živil snad vším možným - od podnikání na burze až po obchod s čajem - má však, jak se zdá, obě ruce levé a je neustále bez práce. To je Hughieho největší problém, protože se chce oženit se svou láskou, dcerou plukovníka ve výslužbě, Laurou Mertonovou. Jenomže v cestě jim stojí právě její otec, který ačkoliv má Hughieho rád, nechce o zásnubách ani slyšet dokud nebude mít Hughie na kontě nejméně 10 000 liber, což je jak se zdá podmínka zcela nesplnitelná. Jednoho dne se Hughie rozhodne navštívit svého přítele, malíře a uznávaného umělce, Alana Trevora. Když vstoupí do jeho ateliéru a pohodlně se usadí, začne se obdivovat Alanovu nejnovějšímu modelu, kterým je starý, odraný žebrák. Hughie chvíli pozoruje svého přítele při práci, ale za okamžík se Alan musí vzdálit a ponechá Hughieho se starcem o samotě. Když Hughie pozoruje toho shrbeného muže, zželí se mu jej a daruje mu své poslední našetřené peníze. Žebrák mu za almužnu poděkuje a jakmile se vrátí malíř, Hughie se rozloučí. Ještě téhož dne se však oba přátelé sejdou znovu v klubu, kde Alan Hughiemu oznámí, že již dokončil svůj obraz a že Hughie udělal obrovský dojem, protože ten žebrák, jemuž daroval svůj poslední sovereign, nebyl nikdo jiný než baron Hausberg, jeden z nejbohatších lidí v Evropě, ketrý vyslovil přání, zda by ho malíř nemohl vypodobit jako žebráka. Hughie se zprvu strašně rozčiluje, ale nakonec se ukáže, že toto nedorozumění bylo přeci jen k něčemu dobré. Alan totiž vypověděl baronovi vše o Hughiem a jeho trablích a tak druhý den přišel Hughiemu dopis, v němž byl šek na 10 000 liber jako svatební dar pro pana Hughieho Erskina a slečnu Lauru Mertonovou od starého žebráka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ilsa, 04.01.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Neobyčejný modelMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­