ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

    Ceska posta
­­­­

Obraz Doriana Graye (25)

Tento dekadentní román Oscara Wildea je příběhem o mladém aristokratovi. V románu se objevuje záhadný obraz, jenž byl namalován malířem Basilem Hallwardem. Jedná se o portrét mladého, nezkaženého a krásného Doriana Graye. Ještě před dokončením byl obraz výjimečným, neboť umělec dal do díla i svoji duši.
Obraz odhaluje krásu a mládí Doriana. Když Dorian poprvé spatří portrét, je jím okouzlen. Začíná si sám uvědomovat, jak je půvabný. Lord Henry jej zároveň přesvědčuje, jak je krása i mládí důležitá. Obraz v Dorianovi vzbudí touhu o přehnaném uznávání sebe sama. Začíná mít také najednou strach, že by jednou jeho půvab skončil kvůli vráskám a postavě znetvořené stářím. Nedokáže se smířit s tím, že by mohl být starý a ošklivý. Dojde proto k osudové změně, kdy Dorian vyřkne přání, že chce zůstat navždy mladým a aby to byl právě obraz, který za něj bude stárnout...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství CooBoo v Praze roku 2020 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu The Picture of Dorian Gray přeložil Petr Eliáš. Počet stran: 258. ISBN: 978-80-7661-038-5.

OBSAH:

Dorian Gray je mladý a bohatý osmnáctiletý chlapec, který je výjimečný svou krásou. Jeho modré oči a zlatavé vlasy po ramena mu dodávají jemný a nevinný vzhled.

Na začátku příběhu je plachý, zvídavý a nerozvážný, po seznámení s lordem Henrym je jím ale jeho osobnost silně ovlivněna.
Dorian je velmi důvěřivý, a tak se nechá lehce zmanipulovat. Po důvěrné konverzaci s jeho novým přítelem si uvědomí, že jeho krása je dočasná a bez vnější krásy je bezvýznamný, jelikož nemá co jiného nabídnout. Vysloví tak přání, aby místo něj mohl stárnout jeho portrét, který namaloval jeho přítel Basil.

Od té doby se Dorian začne více objevovat ve společnosti po boku lorda Henryho. Začíná si užívat života a snaží se získat co nejvíce zážitků - ať už morálních, či nemorálních. Pořádá také společenské akce a navštěvuje pochybné části města, kde podlehne drogám.

Když se zamiluje do mladé herečky Sibyly, kterou nakonec odmítne a zapříčiní tak její sebevraždu, ztratí veškeré výčitky svědomí. Z nevinného a laskavého chlapce se tak stane lhostejný sobec, kterému nezáleží na nikom jiném než na něm samém. Pravděpodobně má také narcistickou poruchu osobnosti, jež se vyznačuje přehnaným sebevědomím a přesvědčením o vlastní nadpozemské kráse.

Dorian má mnoho zálib, rád hraje na piano, zajímá se o parfémy a šperky. Také rád cestuje, ačkoliv se nikdy nevzdaluje daleko od Londýna.

Zvrat nastane, když nakonec zavraždí malíře a svého přítele Basila, autora již zmiňovaného portrétu. Kvůli nezvladatelnému vzteku a strachu ze stárnutí se v něm něco zlomí, snaží se změnit k lepšímu, začne si uvědomovat svou zkaženost.
Rozhodne se proto zničit obraz, jenž zrcadlí jeho hříchy. Místo toho, aby jen probodl plátno, sám klesne k zemi a zemře jako starý a ošklivý člověk přesně tak, jak se celý život bál.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Katarína Švadlenková, 03.11.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24), Obraz Doriana Graye (25)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4), Obraz Doriana Graye (rozbor) (5), Obraz Doriana Graye (rozbor) (6)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7), Strašidlo cantervillské (8)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Balada o žaláři v Readingu
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (25)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­