ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Salome

- drama o princezně Salome

Hru Salome napsal Oscar Wilde ve svém nejšťastnějším období, v roce 1893, kdy výstřední spisovatel začínal být známý, obléhaný přáteli, zahrnovaný penězi a kdy si konečně začal užívat života.

POSTAVY:

Herodes - tetrarcha judejský
Jochanaan - prorok
Mladý Syřan - setník tělesné stráže
Tigellinus - mladý Říman
Kappadočan, Nubičan - římští bojovníci
Dva římští vojáci
Herodiin panoš
Pět Židů
Dva Nazarenští
Farizej
Sadducejský
Manasse - otrok
Naaman - kat
Herodias - žena tetrarchova
Salome - její dcera

DĚJ:

Příběh vychází ze známého novozákonného mýtu o princezně Salome a popravě Jana Křtitele. Je to drama o jednom dějství odehrávající se po celou dobu na veliké terase v paláci Herodově.

Drama počíná rozmluvou Mladého Syřana s Panošem o tom, jak divně dnes vypadá měsíc a že to určitě nevěstí nic dobrého. Mladý Syřan je zamilován do princezny Salome a neustále se na ni dívá, opěvujíc její krásu. Panoš jej od neustálého civění na princeznu odrazuje, prý to nevěstí nic dobrého. Celou scénu a rozhovor mužů prolomí svým hlasem prorok Jochanaan, který chce být vpuštěn k tetrarchovi, má totiž na jeho ženu Herodii, jež předtím byla ženou Herodova staršího bratra, spoustu nelichotivých obvinění. Princezna Salome si proroka přeje i přes zákaz svého otčíma spatřit. Umluví proto Mladého Syřana, který je do ní zamilovaný, aby jej, navzdory královu zákazu, vpustil do paláce. Salome se do proroka na první pohled zamiluje. Ona, jež nikdy nezakusila lásky, nyní chce přímo fanaticky políbit Jochanaana. Ten jí uhýbá, nazývá ji dcerou sodomskou, nedbá jejích lichotek a proseb a políbit se nenechá. Mladý Syřan, když vidí, jak je Salome posedlá prorokem, probodává se a padá mezi Salome a Jochanaana. Salome toho však nikterak nedbá. Jochanaan ji obviňuje, pohoršuje se nad ní, princezna judejský však ničeho nevnímá a neustále se dožaduje polibku. Vtom přicházejí Herodes, tetrarcha judejský, se svojí ženou Herodií, již prorok tolik obviňuje. Hned po jejich příchodu udá se zlé znamení - Herodes šlápne do kaluže krve Syřana... Herodes, otčím Salome, ji žádá, aby mu zatančila svůj krásný a magický tanec sedmi závojů. Salome ho odmítá. Tetrarcha, posedlý touhou vidět ji tančit, slíbí jí, že dostane vše, co se jí jen namane, třeba i polovinu království. Stačí jen zatančit. Salome se ujistí, že svůj slib míní skutečně vážně a přinutí jej přísahat. Herodes tak učiní, netušíc, co způsobil.
Salome tedy se svými otrokyněmi zatančí a Herodes je unešen. Nyní Salome vyřkne své podivné přání - chce hlavu Jochanaanovu na stříbrné míse. Tetrarcha je zděšen, nabízí jí všechny své poklady, o jakých se běžnému smrtelníkovi ani nesnívá, Salome si však trvá na svém a její matka Herodie ji v jejím nápadu podporuje, vždyť prorok říkal věci, které se její muž nikdy nesmí dozvědět. Herodes je nešťastný, prorok přeci přichází z povolání božího, nemůže ho dát popravit. Musí však dodržet své slovo a Salome hlavu dostává. Je posedlá touhou políbit ji a učiní tak. Herodes je znechucen a nakonec dává Salome popravit.

CITÁT Z KNIHY:

Salome
Teď jsem zlíbala tvá ústa, Jochanaane, zlíbala jsem ústa tvá. Na tvých rtech byla hořká chuť, byla to chuť krve, byla to chuť lásky? Říká se, že láska je hořká - leč toť je lhostejno, lhostejno, zlíbala jsem ústa tvá, Jochanaane, zlíbala jsem ústa tvá.
(měsíční paprsek osvětlí Salome)

Herodes
(se obrátí a spatří ji)
Zabte tu ženu!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajča, 10.06.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Salome


­­­­

Server info

Počítadlo: 492 294 053
Odezva: 0.07 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školstvíČeský-jazyk.cz
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­