ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Obraz Doriana Graye (rozbor) (3)

Malíř Basil Hallward maluje portrét svého přítele Doriana Graye, krásného mladého muže, jenž je zároveň Hallwardovou uměleckou inspirací. U Basila se Dorian seznámí s dalším umělcovým přítelem, lordem Henry Wottonem, který přiměje Doriana uvědomit si svou fyzickou krásu, ale také její pomíjivost. V záchvatu sebelítosti pak mladík vysloví přání, aby si on mohl zachovat svůj vzhled i mládí a jeho obraz stárnul místo něj...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dobrovský v Praze roku 2013. Počet stran: 187. ISBN: 978-80-7390-032-8.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde byl anglický dramatik, prozaik, esejista a básník irského původu. Jeho matka byla úspěšná spisovatelka. S výborným prospěchem studoval v Dublinu a pak na Oxfordu, kde začal psát první verše, ale seznámil se také s dekadentními názory, které ovlivnily jeho tvorbu i životní styl. V mládí zastával radikální názory, nežil podle morálky vyšších vrstev viktoriánské Anglie a ostatní tím vědomě šokoval.
Roku 1881 vyšla sbírka jeho dekadentních básní nazvaná Básně. Z jeho sedmi divadelních her jsou nejvýznamnější Jak je důležité míti Filipa, která vznikla roku 1895, Vějíř lady Windermerové a Ideální manžel. Z prózy je nejznámější Strašidlo Cantervillské, Šťastný Princ a jiné pohádky a román Obraz Doriana Graye.
Oscara opustila jeho žena a dva synové po soudním sporu s otcem jeho nejlepšího přítele, který Oscar prohrál a zanedlouho byl dokonce zatčen. Čekaly jej tak dva roky vězení a nucených prací.
Napsal druhou sbírku básní z cely, změnil si jméno na Sebastian Melmoth a bezcílně se potuloval po Evropě. Zemřel na meningitidu.

ČÁST I.

TÉMATA A MOTIVY:

 • vývoj člověka a jeho boj se sebou samým
 • nepodplatitelnost svědomí
 • vztahy v anglické společnosti
 • krása není nejdůležitější

DĚJ:

Jednoho dne se v ateliéru malíře Basila Hallwarda seznámí Basilovi přátelé Lord Henry Wotton a Dorian Gray. Lord Henry velice rád zkoumá myšlenky a názory lidí a Dorian se mu zdá jako velice zajímavý. Z toho důvodu se s ním začne potkávat a postupně ho ovlivňovat, čímž naivního a nezkušeného mladíka zkazí.

Dorian si při pohledu na téměř dokončený portrét uvědomí svou krásu a začne se bát stárnutí. Když je portrét dokončen, vysloví přání, aby nestárl on, ale jen jeho portrét. Nikdo netuší, že se mu to splní...

Dorian se stane hvězdou večírků, začne si svou popularitu užívat, ale přesto v něm ještě dřímá jeho dobrá stránka. Při návštěvě jednoho divadla se zamiluje do herečky Sibyly Vaneové, kterou ale pak opustí a ona se kvůli němu zabije.

Mezi dobrým a zlým Dorianem panuje spor o to, zda za to může, či ne. Lord Henry přispěje k tomu, že vyhraje zlý Dorian. V tu chvíli se na obraze objeví první vráska a Dorianovi vše dojde. Obraz proto schová na půdu a slíbí si, že ho nikdo nesmí vidět.

Jednou jej však Basil přemlouvá, aby mu Dorian obraz ukázal. Když ho uvidí, zhrozí se a začne jej nabádat, aby žil lepší život, což Doriana rozzlobí a Basila ve vzteku zabije. Jeho tělo zničí.

Kvůli smrti Sibyly ho začne pronásledovat její bratr James a chce jej zabít. Těsně před tím, než to udělá, je zastřelen při lovu. Až pak si Dorian uvědomí, že chce být dobrý člověk a první krok k tomu vede přes rozřezání plátna jeho portrétu. Tímto krokem se však sám zabije a jeho tělo na sebe převezme všechno stáří a hnus z portrétu, který zůstane nedotčen...

ČASOPROSTOR:

Anglie a Londýn na přelomu 19. a 20. století

KOMPOZIČNÍ VÝSTAVBA:

 • chronologická
 • retrospektivní prvky - vzpomínky
 • paralelní dějové linky
 • děleno na kapitoly (20); předmluva, která vysvětluje dílo

LITERÁRNÍ DRUH A ŽÁNR:

Epika, próza, román (esej)

ČÁST II.

VYPRAVĚČ:

Vševědoucí

POSTAVY:

 • Hlavní:
  • Dorian Gray - krásný mladík, sirotek; zpočátku naivní a nezkažený, ale lord Henry ho přivede k bohémskému životu; jeho osobnost se rozdvojí; záleží mu na jeho kráse a smyslových požitcích

 • Vedlejší:
  • lord Henry Wotton - přítel Basila Hallwarda, později i Doriana Graye; aristokrat, manipulátor, bohém, filosof
  • Basil Hallward - uznávaný malíř; okouzlen krásou Doriana; romantik; má svůj vlastní svět; je proti přátelství Doriana a Henryho
  • Sibyla Vaneová - chudá mladá herečka; s Dorianem se do sebe zamilovali, ale Dorian ji miloval jen na pódiu; po hádce s ním si vzala život

VYPRÁVĚCÍ ZPŮSOBY:

Er-forma

TYPY PROMLUV:

Přímá řeč, monolog, pásmo vypravěče

ČÁST III.

SPISOVNOST:

 • spisovná až archaická čeština
 • dlouhá souvětí
 • přívlastky

TROPY A FIGURY:

 • filosofické úvahy
 • aforismy (krátké vtipné myšlenky)
 • ironie

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

Nejdříve uveřejněno v časopise - vyvolalo obrovskou negativní odezvu (homosexualita, dekadence); dílo založeno i na způsobu života Wilda a jeho zkušenostech; doba rozvoje nových směrů (impresionismus, dekadence, symbolismus)

CITÁT Z KNIHY:

"Jak je to smutné! Zestárnu a budu šeredný, strašný. Ten obraz však navždy zůstane mlád. Nikdy nebude starším, nežli jest právě dnešního dne červnového... Kdyby tomu jen bylo naopak! Kdybych to byl já, jenž by zůstal vždy mlád, a obraz aby stárl! Za to, za to dal bych vše! Ba na celém světě není ničeho, co bych za to nedal! Dal bych za to svou duši!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Liree, 29.11.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cantervillské strašidlo a jiné prózy
-Ideální manžel, Ideální manžel (2)
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5), Jak je důležité míti Filipa (6)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24), Obraz Doriana Graye (25), Obraz Doriana Graye (26)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4), Obraz Doriana Graye (rozbor) (5), Obraz Doriana Graye (rozbor) (6)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7), Strašidlo cantervillské (8), Strašidlo cantervillské (9)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Balada o žaláři v Readingu
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (rozbor) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)