ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Obraz Doriana Graye (4)

Jedná se o rozsahem kratší román, který ale sám autor za román nepovažuje, nýbrž jej označuje jako "esej o dekorativním umění, který je namířen proti surové brutalitě prostoduchého realismu". Poprvé vyšel tento "esej" roku 1890 v časopise Lippincott's Monthly Magazine a ihned vyvolal odmítavé reakce u devadesáti procent anglické populace.

Už sama předmluva je velmi zajímavá - Wilde zde nastiňuje charakter díla a hlavní otázky, jimiž se chce zabývat. Zároveň ale tuší, jakou bouři "Obraz Doriana Graye" vyvolá, a proto se snaží v předmluvě bránit a vyvarovat nesprávnému pochopení jeho díla. Například:

"...Není nic takového jako morální nebo nemorální kniha. Knihy jsou buď dobře napsány, nebo špatně napsány. Toť vše.
V žádném umělci není nikdy nic morbidního. Umělec smí vyslovit všechno.
Myšlenka a jazyk jsou umělci nástroji umění. Neřest a ctnost jsou umělci surovinami k umění.
Veškeré umění je zcela neužitečné."

DĚJ:

Jednoho dne se lord Henry Wotton seznámí v ateliéru malíře Basila Hallwarda s čarokrásným mladíkem Dorianem Grayem. Lord Henry je mistrem paradoxů a filozofických pravd o životě (sám autor ho nazývá jménem "Princ Paradox") a velmi rád se zabývá zkoumáním lidských reakcí, chování a osobností. A jelikož se mu Dorian zdá nadmíru zajímavý, začne nevinného a naivního mladíka ovlivňovat.
Basil zrovna kreslí Dorianův portrét v životní velikosti, a lord Henry během této doby naučí Doriana bát se staroby, která mu sebere jeho hezkou tvář a mladost. Dorian proto nad dokončeným obrazem vyřkne šílené přání, aby obraz stárl místo jeho tváře. A protože je jeho přání opravdu silné, tak se vyplní.
Dorian se záhy poté stane miláčkem a oblíbencem všech večírků a britské smetánky. Při návštěvě jednoho zapadlého divadla se zamiluje do herečky Sibyly Vaenové, tato láska je však pouhým rozmarem, a proto mladičkou dívku brzy opouští a zoufalé děvče spáchá sebevraždu. Od té doby to jde s Dorianem z kopce - spouští se do mravního bahna a užívá si života plnými doušky, přesně tak, jak mu to radí lord Henry. A obraz stárne místo Doriana a krutost jeho zločinů, které by se zákonitě měly odrazit v jeho tváři, se objevuje pouze na plátně, které Dorian úzkostlivě schovává před zbytkem světa schované na půdě.
Dorian ztrácí jakoukoliv morálku a dojde to tak daleko, že dokonce zabije Basila, a přinutí jednoho muže, který se s ním spustil kdysi dávno na scestí, ale teď svého činu lituje, aby mu pomohl zbavit se Basilova těla. Po nějaké době začne Doriana dokonce pronásledovat bratr Sibyly Vaenové, John, který chce pomstit smrt své sestry. Nešťastnou náhodou je však John zastřelen při honu, když na Doriana číhá schovaný v křoví. Po Johnově smrti se Dorianovi nesmírně uleví, protože toto pronásledování mu nahnalo strach, a rozhodne se, že se změní a stane se dobrým. Jako první krok k realizaci svého rozhodnutí se odhodlá rozřezat osudný obraz, který je podle něj důvodem jeho neštěstí. Zničením obrazu je však kouzlo zlomeno a Doriana konečně dostihne jeho stáří, a tím pádem i smrt.

Wilde postavil celý děj na kontrastu tří základních postav - každá z nich je jiná a nabízí odlišný pohled způsobu na to, co ještě morální je a co už ne, navzájem se ale doplňují.

LORD HENRY - jeho mluva se sestává z paradoxů, sarkasmů, filozofických myšlenek a aforismů. Wilde vložil do jeho úst většinu klíčových myšlenek, které později ovlivní Dorianovo chování. Je to právě lord Henry, kdo Doriana nabádá, aby se život snažil užívat a poznat ho ze všech stran, čímž ho svede na mravní scestí, odkud je cesta zpátky nesmírně složitá.
BASIL HALLWARD - klidný člověk, který příliš nemiluje vzruch kolem sebe. V dokonalé a nepošpiněné kráse Doriana vidí svůj umělecký ideál, a proto se k mladíkovi upíná a chrání ho před zničujícím vlivem, který na něj má lord Henry (Harry). Zároveň se do Doriana zamiluje zvláštní láskou a vidí v něm jediný smysl svého života - bez Dorianovi přítomnosti není schopen tvoři, ani se radovat ze života.
DORIAN GRAY - na počátku je to nezkušený mladík, který je vnitřně rozerván - zmítá jím touha užít si život a poznat ho za každou cenu nebo zůstat mravně čistým. Postupem času se pro něj velkou autoritou stává Harry - jeho jediného je schopen uznávat a nepovažuje ho za šaška jako ostatní členy anglické smetánky. Fascinuje ho Harryho nekonvenční přístup k otázkám morálky.

V díle můžeme sledovat dokonalý mravní přerod hlavního hrdiny - z čistého chlapce se nejprve stává zvědavý mladík, který touží žít a užívat, potom zvrhlík a nakonec lituje svých činů a snaží se vrátit to, co už nikdy nemůže být odčiněno. Jak na Doriana působí společnost a život, tak se také mění i jeho pohnutky.
Některé zajímavé myšlenky a aforismy:

Lidstvo bere samo sebe příliš vážně. Kdyby se byl jeskynní člověk uměl smát, bylo by se všechno vyvíjelo jinak.

Kdo chce získat zpět své mladí, musí zopakovat všechny své pošetilosti.

Muž se žení, protože je znuděn, žena se vdává, protože je zvědavá. Oba se zklamou.

Doopravdy mělcí lidé jsou ti, kteří milují jednou za život.

Věrnost je pro citový život tím, čím je důslednost pro život rozumový - prostě přiznáním neúspěchu.

Duši nutno léčit skrze smysly a smysly skrze duši.

Jazyk díla je velmi moderní - neobsahuje archaismy ani knižní výrazy. Jedná se o velmi čtivé dílo, které vás doslova vtáhne do knihy a nepustí. Jedná se o jednu z nejzajímavějších knih, co jsem četla, a nemůžu než doporučit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 01.04.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4), Obraz Doriana Graye (rozbor) (5)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Balada o žaláři v Readingu
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­