ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Obraz Doriana Graye (8)


MÍSTO A DOBA DĚJE:

Londýn, převážně vyšší společnost, konec 19. století

HLAVNÍ POSTAVY:

Dorian Gray - na pohled krásný, nevinný, uvnitř krutý
Basil Hallward - malíř, který se nechal očarovat Dorianovou krásou
lord Henry Wotton - dobrý přítel Basila Hallwarda i Doriana, oblíbený společník, na všechno má svůj názor
Sibyla Vaneová - 17 let, chudá herečka, zamilovala se do Doriana
James Vane - Sibylin bratr
Alan Campbell - vědec, bývalý Dorianův přítel

OBSAH:

Basil Hallward je okouzlen krásou a nevinností dvacetiletého Doriana Graye a namaluje jeho portrét. Lord Henry si Doriana také oblíbí. Dorian vysloví přání, že chce zůstat stále mladý a krásný tak, jak je vyobrazen. Tuto myšlenku mu vnuknul lord Henry. Dorian se zamiluje do herečky Sibyl Vaneové, která jeho lásku také opětuje. Chtějí se vzít. Basil a lord Henry navštíví s Dorianem divadlo, kde Sibyl ztvárňuje Julii. Sibyl hraje velmi špatně, je přespříliš rozrušená láskou k Dorianovi. Dorian Sibyl vynadá a odmítne ji. Sibyl spáchá sebevraždu.
Dorian se stává krutým, avšak jeho tvář zůstává krásná a mladá. Místo ve tváři se jeho hříchy zapisují do obrazu, který Dorian schovává, proto mu tedy už nezáleží na tom, jak se chová. Dorian je zlý a bezcitný a mnoho lidí si to o něm povídá. Uběhne mnoho let a Dorian je pořád andělsky krásný, zatímco jeho podobizna na obraze je čím dál ohavnější s přibývajícími zlými skutky, kterých se dopouští. Když Basil objeví Dorianovo tajemství a spatří obraz, Dorian Basila zabije. Jeho bývalý přítel Alan Campbell odklidí mrtvolu a zajistí, aby po ní nezbyly žádné stopy. Dělá to ale velmi nerad. Alan potom spáchá sebevraždu.
James Vane se chce pomstít Dorianovi za smrt Sibyl, ale nepodaří se mu to. Zemře na lovecké slavnosti. Doriana okouzlí nevinná vesnická dívka a Dorian chce být zase dobrý. Rozhodne se zničit obraz, protože si myslí, že zničením obrazu zmizí zlo z jeho života. Když ho ale zničí, přenese se podobizna z obrazu na Doriana a on umírá. Na obraze je opět krásný dvacetiletý hoch.

ZNAKY:

  • román
  • promítnutí autorova života do díla - muži mají mírně homosexuální sklony (zamilují se do krásy Doriana Graye)

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Krása může zkazit a zničit člověka. Láska probouzí ve člověku touhu po dobru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 25.10.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­