ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Obraz Doriana Graye (15)

Románový portrét světáka, který v honbě za rozkoší zapomíná na svědomí...

HLAVNÍ TÉMA:

Příběh se odehrává převážně v londýnské vyšší společnosti, někdy v 19. století (přesný čas není určen). Hlavním hrdinou je krásný mladík Dorian Gray, který vyřkne prosbu, aby mohl být stále mladý a krásný a místo něj aby stárnul jeho portrét. Prosba se vyplní a postupem času se obraz opravdu mění a jsou v něm patrné všechny Dorianovy hříchy, kdežto sám Dorian je stále mladý a krásný.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Dorian Gray - nezvykle krásný mladík, před výchovou Henryho zcela nezkažený a ušlechtilý, nemá rodiče, má dobrý vkus, lze ho lehce zmanipulovat - až příliš nadšeně hltá vše, co mu Harry řekne, narcisistický, hledá vášeň, ale na druhou stranu se cítí být členem konzervativní společnosti, pro kterou je ušlechtilost a elegance to nejdůležitější
Lord Henry Wotton (Harry) - muž znalý života, velký bohém, rád filosofuje, poučuje, manipuluje Dorianem, dělá mu dobře, jak velký má na něj vliv, není schopen upřímné lásky, jako každý člen společnosti opovrhuje chudinou a těmi, kdo se mu nestačí rovnat, dokáže lichotit, na druhou stranu mu uteče manželka, ví, že není nesmrtelný, proto tolik obdivuje Doriana a je v jeho blízkosti
Basil Hallward - malíř, autor Dorianova obrazu, čestný muž, nezkažený společností, protože stojí tak nějak mimo ni, má svůj svět, který obsáhne jeho ateliér, potřebuje podnět, aby stvořil umělecké dílo - dokud mu stojí modelem Dorian, tvoří svá největší díla, je to dobrý člověk
Sibyla Vaneová - chudá mladá herečka, zamilovala se do ještě nezkaženého Doriana, ten do ní také, když ji opustil, spáchala sebevraždu - byl to první moment, kdy se obraz změnil
James Vane - Sibylin bratr, slíbil vraždu tomu, kdo Sibyle ublíží, když natrefil na Doriana, prvně ho nepoznal, později byl omylem zabit při lovu
Alan Campbell - vědec, bývalý Dorianův přítel, Dorian ho pod výhrůžkami donutil zlikvidovat Basilovo tělo

DĚJ:

Příběh začíná v ateliéru Basila Hallwarda, kde rozmlouvá se svým přítelem Henrym o úžasném mladíkovi - Dorianovi. Basil namaloval Dorianův portrét, nad kterým Dorian vyřkl prosbu, aby mohl ten obraz stárnou místo něj a on sám si zachoval svou současnou podobu, už tuto myšlenku mu vnukl lord Henry. Postupem času se z nich stanou přátelé a lord Henry má na Doriana obrovský vliv. Basil si uvědomuje nebezpečnost Harryho vlivu a myšlenek na nevinného Doriana, ten jeho naléhání přesto neuposlechne. Dorian se zamiluje do mladé krásné herečky Sibyly, která je jím okouzlena. Když se rozhodne ji ukázat svým přátelům, je znechucen, jak špatně ten večer hrála, přestože mu to Sibyla vysvětlí, on ji krutým způsobem odmítne a ona spáchá sebevraždu. Když si druhý den uvědomí, co udělal a chce ji zpět, dozví se o její smrti - toto je první událost, která poznamená jeho obraz.
Když ho Dorian uvidí, zalekne se a ukryje jej na půdu. Uběhne mnoho let a o Dorianovi se povídá, jak je krutý a bezcitný; a je to pravda. Dorianův portrét se stále více mění, má krutý výraz ve tváři a stárne, zatímco Dorian zůstává stále stejný. Když na Dorianovi třicáté osmé narozeniny přijde na návštěvu Basil, přiměje Doriana, aby mu obraz ukázal. Dorian je nešťastný, načež ho zachvátí vztek a Basila zabije. Zavolá na pomoc svého bývalého přítele, vědce a chemika Alana Cambella, a pod výhrůžkami ho donutí zničit Basilovo tělo beze stop. Alan sám později spáchá sebevraždu. Když se Dorian zamiluje do krásné vesničanky, raději ji opustí, aby jí nezkazil život. Jenže Henry ho přesvědčí o tom, že už to stejně udělal, načež Dorian zkontroluje obraz a zjistí, že je opravdu ještě více zkažený. Neunese to, rozhodne se polepšit a obraz zničit. Vezme stejný nůž, kterým zabil Basila, a zabodne ho do obrazu, jenže on a obraz byli natolik propojeni, že zabije i sebe. Když jej najde služebnictvo, nemohou ho poznat, stal se z něj ošklivý stařec, kdežto na obrazu je onen krásný mladík.

HLAVNÍ MYŠLENKY:

Krása může zkazit a zničit člověka.
Láska probouzí ve člověku touhu po dobru a polepšení.
Člověk může svým působením jiného úplně přeměnit.

SILNÉ A SLABÉ STRÁNKY:

Začátek knihy je poměrně slabý, chvíli mi trvalo, než jsme se začetla, také mě příliš nebavily popisy například Dorianova nábytku a podobně - velmi často se v knize autor zaobíral jeho vkusem. Některé dialogy Harryho s Dorianem byly tak dlouhé a složité, že jsem se poněkud ztrácela. Jinak je v knize spousta dialogů, které oživí děj. Zajímavé je použití francouzských slovíček v textu - bylo to ozvláštnění. Hodně mě bavila pasáž, kdy se Dorian zamiloval do Sibyly, přišlo mi zajímavé sledovat, jak se to mezi nimi vyvine.

CITÁT Z KNIHY:

"Ale krása, opravdová krása, ta přestává tam, kde začíná intelektuální výraz. Intelekt je už sám o sobě jistý druh přehnanosti a ruší harmonii každé tváře."

"Být přirozený, to je vskutku jen a jen póza, a to ta nejprotivnější jakou znám," řekl lord Henry.

"Svědomí a zbabělost, to je ve skutečnosti jedno a totéž, Basile. Svědomí je firemní název toho podniku."

"Mezi rozmarem a láskou na celý život je jen jediný rozdíl: že rozmar trvá o trochu déle."

"Věčné mládí, vášeň bez konce, důmyslné i tajné rozkoše, divoké zábavy a ještě divočejší hříchy - to vše má poznat. A tíhu jeho hanebnosti ponese portrét."

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka na mě zapůsobila více, než jsem čekala. Je zajímavě a čtivě psaná, ani archaismy a přechodníky mi při čtení nevadily, jen s již zmíněnými francouzskými slovíčky byl problém - nebavilo mě hledat na konci v rejstříku. Kniha je plná charakterově protikladných postav: lehkovážný lord Henry s velmi volnými morálními zásadami se dostává do sporu s citlivým Basilem, jenž nesouhlasí s Henryho názory, protože cítí jejich nebezpečnost. Více méně jen pro zábavu začne Henry zkoumat sílu svého vlivu na Dorianovi. Z nezkaženého mladíka se Dorian stává necitelný požitkář lhostejný k osudu ostatních lidí - je to zajímavá studie vlivu okolí na vývoj osobnosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Holánková, 01.12.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­