ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Obraz Doriana Graye (12)

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Krásného Doriana Graye portrétuje malíř Basil Hallward, který je Dorianovým vzhledem uchvácen a naivně si myslí, že sličný mladík je a vždy bude ztělesněním dobra. Uzavřený malíř se přátelí s lordem Henrym, ten je povahově zcela jiný. V každé společnosti je Henry ozdobou, oslňuje hlubokomyslnými úvahami, nemá žádné morální zábrany. Na bohatého sirotka Doriana, původně stydlivého a nezkaženého mladíka, má ale Henry zničující vliv...

Děj se začíná odehrávat v rozkvetlé zahradě, kde se sešli dva přátelé z dobrých kruhů: malíř plný ideálů a ryzí muž, Basil Hallward, zde maluje portrét své modly Doriana Graye, a cynický lord Henry, povahově naprostý opak malíře. Do ateliéru vstupuje Dorian, který se má stát modelem. V tomto ateliéru se seznámí s lordem Henrym, jenž ho zaujme svým nekonvenčním přístupem k životu. Henry vyvyšuje krásu nad rozumem a duševní čistotou. Henry lichotí Dorianovi, vyzdvihuje jeho krásu, ale zároveň mu vystavuje její pomíjivost. Tvrdí, že právě pro pomíjivost mládí a krásy by si člověk, dokud je mlád, neměl cokoli odpírat. Dorian se zhrozí stárnutí a touží po věčném mládí a přeje si, aby jeho morální a fyzický úpadek nesl jeho portrét. Po čase se Dorian platonicky zamiluje do druhořadé herečky Sibyly. Doriana však spíše uchvátila pro role, které představovala v divadelních hrách, než pro to, kým byla doopravdy. Sybylin bratr James přísahá, že pokud Dorian její sestře jakkoli ublíží, zabije ho vlastníma rukama. Dorian pozve na divadelní představení své přátele Basila a Henryho, aby zhodnotili jeho vyvolenou. Během představení Sybyla hraje příšerně, protože už nežije v iluzích a představách, ale prožívá skutečnou lásku. Dorian jí opovrhne a odchází domů, kde si prohlíží svůj obraz. V obličeji Doriana se objeví úšklebek, který signalizuje postupnou změnu jeho osobnosti. Následující den se dovídá o sebevraždě Sibyly, jež jím ovšem neotřese. Její smrt byla důkazem, že zemřela z lásky k němu. Považuje to za romantické. Když za ním druhý den přijde Basil, aby ho utěšil, nedokáže Dorianovu cynismu uvěřit. Dorianův portrét se postupně mění, a proto jej ukryje. S Henrym se stávají neodlučitelní přátelé. Poté ho navštíví Basil, jenž mu oznamuje, že na čas odjíždí do Paříže. Dorian se mu svěří se změnou portrétu a ukáže mu jej. Basil se zděsí ošklivosti obrazu a přesvědčuje Doriana, že je ještě cesta zpátky k polepšení. Dorian se rozběsní, vinu klade Basilovi, autorovi obrazu. V návalu nenávisti ho zabije a mrtvolu nechá pomocí dávného přítele zničit tak, aby z těla nezbylo vůbec nic. Dorian ve společnosti šokuje svým nekonvenčním chováním, pobuřuje a uchvacuje společnost. Postupem času dochází k vnitřnímu rozkladu osobnosti, vyhledává pochybné podniky a ještě podivnější lidi. Během pobytu u vévodkyně je na lovu omylem zabit James, který čekal na vhodnou chvíli, aby mohl Doriana ze msty sprovodit ze světa. Dorian se vrhá do dalšího milostného dobrodružství, které končí opuštěním oné dívky. Snaží se z posledních sil stát lepším člověkem, ale jeho snahu zesměšňuje lord Henry. Dorian pocítí nenávist ke svému obrazu, ke své duši a šerednosti. Rozhodne se zničit obraz, jenž mu připomíná, jaký je. Dorian probodne nožem obraz. Náhle se ozve nelidský výkřik a na zemi leží ohavný stařec a na portrétu krásný mladý muž.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 20.02.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­