ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Jak je důležité míti Filipa

- lehkovážná komedie pro vážné lidi

Příběh je tvořený ze tří dějství. Hlavními "hrdiny" tu vystupují Jack Worthing a Algernon Moncrieff. Tito mladí šarmantní gentlemani jsou ve svých stylech chování naprosto na jiné vlně. Jack Worthing se zamiluje do krásné Gwendolíny Fairfaxové, která je velice příhodně Algernonovou sestřenicí. Je tu však jeden problém. Jack v Londýně vystupuje pod jménem Filip, pod kterým je znám i u své milované, se kterou se (na můj názor až překvapivě ukvapeně) snaží zasnoubit. Gwendolína je okouzlena jeho jménem, jelikož každá dívka si přeje mít svého "rytíře" Filipa, a samozřejmě se sňatkem souhlasí. Problémem číslo jedna však je dívčina matka, lady Bracknellová, která si Jacka-Filipa pozve na tzv. snubní pohovor, kde se nešťastník snaží obhájit svou lásku. Lady Bracknellová však usuzuje za nepřijatelné Jackův nejasný původ. Byl totiž nalezen v obyčejné cestovní tašce na nádraží. Klade mu na srdce, že je bezpodmínečně nutné najít si aspoň jednoho důvěryhodného rodiče.
Jack se vrací na své venkovské sídlo, kde ho všichni znají jako bratra Filipa, kterého však nikdy neviděli. Zde se nejvíce začala projevovat i přítomnost Algernona, který přijíždí na venkov a vydává se za Filipa, Jackova bratra, který je šokovaný Algernonovou vychytralostí. Algernon-Filip na venkovském sídle poznává Jackovu schovanku, překrásnou Cecilii Cardewovou. Představí se jako Filip a zasnoubí se s ní. Nato přijíždí Gwendolína, Jackova dosud neschválená snoubenka. Po příjezdu se setká s Cecilií, oba muži jsou v domě a nemají o Gwendolíně ponětí. Obě ženy se seznámí a obě se té druhé pochlubí o svém snubním slibu. Problém je ten, že obě jsou zasnoubené s Filipem. V tu chvíli přichází muži a dívky okamžitě vše pochopí. Rádoby se urazí a utečou do domu. Jack s Algernonem se s nimi snaží dohodnout, omluvit se a vyznat lásku. Když jsou ale dívky neoblomné, chlapci se rozhodnou, že se nechají znovu pokřtít. Překazí jim to však náhlý příjezd lady Bracknellové, která se doslechla o přítomnosti své dcery, zároveň přišla zkontrolovat Jacka a jeho situaci s rodiči. Stará dáma tu však potkává slečnu Prismovou, postarší ženu, která v příběhu vystupuje jako vychovatelka a učitelka slečny Cecílie. Ožívají tu staré příběhy. Slečna Prismová je totiž zároveň bývalá chůva dítěte sestry lady Bracknellové, která před několika lety i s dítětem společně zmizela. Slečna Prismová se přiznává k tomu, že zaměnila omylem rukopis svého románu za svěřené dítě do cestovní brašny. Jack nato přináší ze skříně cestovní brašnu, ve které byl objeven. Brašna Jacka se shoduje s brašnou slečny Prismové. Dozvídáme se tu, že Jack je ve skutečnosti bratr Algernona a dokonce, že byl již jako miminko pokřtěný jako Filip. Příběh končí společným zasnoubením, tentokrát platným a bez lži.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Morsbie, 15.01.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Jak je důležité míti FilipaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­