ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Strašidlo cantervillské (6)

Tohle strašidlo žije a straší v sídle Canterville. Spoustu lidí už vyděsilo doslova k smrti, a to je hlavní důvod, proč se majiteli nedaří své sídlo prodat.
Jednoho dne se však se objeví racionálně uvažující Američan, diplomat Ottis, který chce sídlo koupit a žít v něm se svou rodinou.
Strašidlo ve své zálibě nepřestává. Hraje si s řetězy, občas chodí bez hlavy, ale jeho sebevědomí hodně rychle klesá. Ottisova rodina se nebojí a dokonce strašidlo vyhledává. Strašidlo je zoufalé, žádné jeho "kousky" nezabírají, neví co si počít. Ale strašit zkrátka musí...
Týká se to jeho prokletí. Z jeho trestu mu pomůže prostřední Ottisova dcera, Virginia. Za strašidlo se pomodlí a dokonce se kvůli němu rozpláče. Tímto je strašidlo osvobozeno. Už nikdy nebude muset strašit, může úplně opustit sféru mezi světem živých a mrtvých a spokojeně odpočívat, za což Virginii poděkuje šperkovnicí plnou drahokamů.

VLASTNÍ NÁZOR:

Bylo hodně zvláštní číst o něčem, v co nevěřím. Často byla slova pana Ottise jako z mé hlavy.
Další zvláštností byly francouzské výrazy, kterým jsem pochopitelně nerozuměla, ale to mi nevadilo.

Proč Wilde?
Líbí se mi jeho popisy situací, dovedu si představit teplotu v místnosti, vůně a náladu, kterou se snaží nastínit. Bývám si jistá, že moje představa se rovná té jeho.
Četla jsem víc jeho příběhů. Obraz Doriana Graye, Bezvýznamná žena a jiné. Každopádně se mi vždy líbily. Z výběru autorů k povinné četbě mi vyhovoval nejvíce.

Komu je určeno Cantervillské strašidlo?
Je to nenáročná, poměrně zábavná kniha, která neurazí a třeba ani nenadchne. Každopádně není určena pro specifickou skupinu, myslím, že přečíst Cantervillské strašidlo si může každý.

VÝPISKY:

1) Strašidlo bylo zasaženo zoufalstvím. Barevné skvrny na koberci mizely pod rukama paní Ottisové.
- zprvu jsem myslela, že i paní Ottisové se týká nadpřirozeno, až poté mi došlo, že používá nějaký čistící prostředek.

2) Strašidlo pomalu proplouvalo chodbou. Už si mnulo ruce při pomyšlení na výraz ve tváři pana domácího, toho trouby.
- odlehčujícími prvky byly jemné nadávky

3) ... a v tu ránu bylo strašidlo mokré od hlavy až po paty. Dvojčata se svíjela smíchy a strašidlo bleskurychle zmizelo z místa činu, ponížené a rozzuřené.
- jeden z důvodů zoufalství. Ottisovi nejenže nereagovali podle představ strašidla, ale ještě naopak strašidlo děsili vlastními nástrahami.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mišel, 04.06.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Strašidlo cantervillské (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­