ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Pohádky (2)

Soubor pohádek Oscara Wildea je rozdělen do dvou částí. První nese název Šťastný princ a jiné pohádky, kde se objevují tyto pohádky: Šťastný princ, Slavík a růže, Sobecký obr, Oddaný přítel, Jedinečná raketa. Druhá část se jmenuje Dům granátových jablek, kde už jsou pohádky více neobvyklé a méně známé: Mladý král, Infantčiny narozeniny, Rybář a jeho duše a Hvězdné dítě. Spíše než slovo nejkrásnější, použiji spojení pohádka, která ve mně zanechala nejhlubší dojem. A to je pohádka Slavík a růže, kdy slavíček obětuje svůj život pro rudou růži a pro lásku jednoho studenta ke krásné slečně. Jeho oběť však vyjde absolutně nazmar. Každá pohádka v sobě nese cosi zvláštního. V pohádce o Rybáři a jeho duši od sebe rybář svou duši odežene, aby mohl žít s krásnou mořskou vílou. Jeho duše bloudí světem bez srdce a páchá hrozné činy. Potom se k rybářovi vrátí a ten zjišťuje, jak moc je jeho duše špatná. Přesto je jeho srdce naplněno láskou a on na konci raději sám umírá, než by žil bez ní. Pro samou lásku už v jeho srdci totiž pro duši není místo. Další pohádka, u které člověka bodne u srdce, je pohádka Oddaný přítel. Je o mladém zahradníkovi a jeho "příteli" mlynáři. Jejich přátelství však spočívá v tom, že bohatý mlynář neustále od chudého zahradníka Honzíka něco bere a nic mu nedává. Jedné noci ho pošle i beze světla do daleké vesnice pro lékaře a Honzík po cestě umírá. Na jeho pohřbu má mlynář proslov a mluví o něm jako o svém nejlepším příteli. Dodává, že mu i CHTĚL dát trakař. Ten mu však ve skutečnosti nikdy nedal a jenom ho jím využíval. "Víš přece, že ti hodlám věnovat svůj trakař, a tak by se slušelo, abys mi to nějak oplatil."

Pohádky Oscara Wildea jsou jedinečné a neopakovatelné. Nejsou to vůbec pohádky ve vlastním slova smyslu a malým dětem bych je rozhodně nedoporučila. Skrývají v sobě ovšem jisté poučení a tvrdou realitu všedního života. Takže na druhou stranu by si je asi měl přečíst každý.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adriana, 08.02.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Pohádky (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­