ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.25
Hodnoceno: 67x Prosím, ohodnoť práci

Proč nekouřit?

Problematika jménem kouření je dnes časovaná v mnoha pádech. Ve statistice, která se zabývá počtem kouřících občanů, je uvedeno již katastrofální číslo. Otázku "Proč nekouřit?" se tedy pokusím zodpovědět, nebo k ní alespoň konstatovat související fakta.

Abych na tuto otázku dokázala odpovědět, musíme najít kořeny, kdy se z mladého nekouřícího člověka stává - s nadsázkou řečeno - chronický kuřák.
Představme si rodinu, kdy matka i otec kouří v přítomnosti svého potomka. Dítě kouření tedy zná a zcela určitě kouř inhaluje. Pak je otázkou času, kdy začne i potomek kouřit. Může v tom být snad špatná výchova rodičů, tedy nedbalost v podobě kouření před svými potomky?
Z části může být pravda taková, že je opravdu vina na straně rodiny. Nemusí svému potomkovi vysvětlit, jaké důsledky má inhalování těchto škodlivin, které vedou k rakovině plic.
Další důvod kouření se objevuje mnohdy až později, tedy u "náctiletých" lidí. Člověk potřebuje přátele, proto se připojuje k lidem ve skupině, jež nerozvážně nazývá kamarády. V partě se vždycky najde typ, který dává "rozkazy" ostatním. Tento člověk se většinou až předvádí, aby v něm ostatní viděli vzor. Když tedy takový člověk kouří, je pak jen otázkou času, kdy začnou i ostatní v partě. Proč to dělají? Možná proto, aby si udrželi popularitu, nebo také proto, že se chtějí přiblížit svému aktuálnímu vzoru. Tento mladý člověk se ještě může včas odtrhnout a cigaretu zahodit, ale stává se to spíše vzácně...

Vracíme se zpět k původní otázce. Pokud je člověk osobností a není to ještě chronický kuřák, pak by si měl možná odpovědět na otázku, co mu kouření v životě přináší. Pokud o tom bude přemýšlet, najde spíše jen negativa. Například kdyby si takový kuřák vypočítal, kolik měsíčně prokouří, možná by se zděsil; navíc si určitě i uvědomuje, jak chroničtí kuřáci zdravotně dopadají.

Ovšem není to jen o kuřákovi samotném, ale musí se také ohlížet na své bezprostřední okolí. Říká se totiž, že pasivní kuřáci dopadnou hůře než kuřáci normální. Inhalují vydechnutý kouř, avšak zcela určitě o to nestojí. Proto by si měl takový kuřák odpovědět, zda jeho aktivita není veliká sobeckost vůči ostatním, kteří dodržují správnou životosprávu a přesto se jim může stát, že dostanou astma či jiné dýchací problémy...

V neposlední stránce, kterou nelze nezmínit, uvedeme zdravotní problémy. Kouření způsobuje nádorové onemocnění plic a močového měchýře. Nádor je zhoubný, proto je léčení obtížné, někdy spíše nevyléčitelné... Mezi plícemi kuřáka a nekuřáka je obrovský rozdíl. Bohužel své plíce nevidíme, což nás může svádět k tomu, že je vše v pořádku. Kuřákům se snižuje kapacita plic, u silných kuřáků může být snížena až o dvě třetiny. Snížená kapacita plic způsobuje zhoršené dýchání a snižuje fyzickou výkonnost.
Pokud je kuřák v takové fázi, kdy je pro něj velmi těžké přestat z hlediska abstinenčních příznaků, možná by měl zkusit vše, co trh nabízí. Někdy to jsou náplasti, které se lepí a pak postupně lepit přestávají. Nebo žvýkačky. Každý člověk má však ale jinou povahu, proto si třeba raději řekne, že je to nesmysl.

Na závěr k položené otázce "Proč nekouřit?" tedy konstatuji, že se na ni určitě dá přímo odpovědět, ale pokud si člověk nedá říci a nechce naslouchat, pak je každá pomoc zbytečná...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kristýna Kárová, 10.03.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Proč nekouřit?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­