ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.88
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Denní tisk a časopisy

  • zamyšlení/referát na téma denní tisk a časopisy

Denní tisk má velký význam i v době televize a Internetu. Informuje čtenáře o nejnovějších událostech z politické, kulturní a hospodářské sféry. Najdeme v něm rozhovory s významnými osobnostmi, seznamuje nás také s nejdůležitějšími sportovními výsledky. Jeho součástí bývají i rubriky s inzeráty; zejména rubrika seznámení je hodně oblíbená. Na první stránce najdeme nejdůležitější politické zprávy z domova i ze zahraničí, někdy i s dokumentárními snímky. Některé noviny zveřejňují na první stránce úvodník svého šéfredaktora nebo jiných významných osobností o politických a ekonomických otázkách.

Vychází denně a čtenář jej může dostat již v ranních hodinách prostřednictvím poštovní novinové služby nebo u novinového stánku. Každé noviny přebírají zprávy od tiskových kanceláří nebo od vlastních zpravodajů. Zpravodajové pracující v zahraničí jsou dobře obeznámeni s poměry v dané zemi a posílají své redakci spolehlivé zprávy.

Uvnitř listu najdeme informace ze všech oblastí našeho života, z domova i ze zahraničí. Vedle politiky se tu nachází i oblíbená kulturní rubrika. Milovníky kultury zajímá názor redaktora na nové události kulturního života. Je důležité, aby tyto recenze psali skutečně dobře informovaní lidé, neboť jimi ovlivňují čtenáře.

Velmi žádaná je také sportovní rubrika. Sportovní fanoušci zde najdou výsledky sportovních utkání a názory sportovních redaktorů na jejich průběh. Tato rubrika se ve všech novinách zpravidla nachází na poslední straně.

Noviny nás informují také o událostech tragického charakteru. Černá kronika přináší denně zprávy o různých nehodách (obzvláště v dopravě), loupežných přepadeních nebo dokonce vraždách. Také nás informují o úmrtí slavných osob, jako jsou politici, spisovatelé, herci atd.
Velice oblíbené jsou i tzv. beletristické články, například fejetony, jež se líbí téměř každému čtenáři.

Příloha je plátek vložený do novin. Existují různé přílohy a každé noviny samy rozhodují, kdy a o čem budou. Všeobecně by se daly rozdělit na velké přílohy - ty vychází jednou týdně, většinou ve čtvrtek nebo v pátek a obsahují směs různých informací a zábavy tak, že si z ní každý čtenář něco zajímavého vybere - a menší přílohy, které se vkládají do novin obvykle každý den, jsou specializované na určité tematické okruhy; jeden den například hobby, druhý den nabídka práce nebo bydlení. Lidé často vyhledávají nabídku práce a zaměstnání nebo se touží seznámit.
Někdy se příloha specializuje na určité, časově omezené téma, třeba na začátku roku to mohou být daně, na podzim vysoké školy, kde pak obšírně seznamují veřejnost s těmito tématy a vším, co s nimi souvisí.

Seriózní tisk, neboli kvalitní noviny, jsou většího formátu, fotografií je méně a jsou černobílé. Text je seriózní, spolehlivý a neemoční.
Bulvár je menšího formátu, texty jsou kratší a je tam spousta barevných obrázků a velké titulky, které říkají celý příběh. První odstavec se nazývá intro a je psán tučně. Nejsou to seriózní noviny, jsou tam jen pomluvy a senzační zprávy. Informace, které podávají, jsou velmi subjektivní.

Časopisy mohou mít buď zábavný nebo poučný charakter. Některé z nich nám přinášejí nabídky na rozmanité zboží. Ženy preferují módní a muži technické zboží.

Časopisy nevycházejí denně, nýbrž jednou za týden, za čtrnáct dní, za měsíc nebo dokonce čtvrtletně. To je hlavní důvod, proč nemohou přinášet denní zprávy. Časopis se tedy od novin podstatně liší svým obsahem.

Odborné časopisy se zabývají speciálními problémy určitého oboru, o které se zajímá pouze omezený okruh čtenářů. Odborníci, například lékaři, inženýři či ekonomové, jsou v těchto časopisech informováni o posledních trendech a událostech v jejich profesi. V tom je právě největší význam těchto časopisů, mohou totiž čtenáře seznámit s novinkami oboru rychleji než nějaká kniha.

Zájmové časopisy mají různý charakter, protože lidé se věnují rozmanitým koníčkům. Proto vycházejí časopisy nejen pro motoristy, přírodovědce, rybáře nebo sportovce, ale i pro lidi, které zajímá bydlení, domácnost, zahrada, móda, křížovky nebo zvířata. Existují také kulturní časopisy pro milovníky divadla, muzeí nebo kin. Většina žen se zajímá o ruční práce, jako jsou háčkování, pletení a šití, vycházejí tedy některé časopisy, jež přinášejí nové módní tipy, nápady, návrhy a rady odborníků a přirozeně několik předloh k pletení a šití.

Všechny články v časopisech jsou doprovázeny řadou snímků. Proto je časopis lákavější než noviny nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Denní tisk a časopisyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)