ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (32)

"Ach, peníze, penízky, vy moji zlatí drahouškové! Jste pryč a pryč je má opora, má útěcha, má radost! Nemám už, co bych na tomto světě pohledával!" Tyto vzdechy sebelítostivě chroptí nejslavnější postava francouzského dramatu, Moliérův Harpagon, boháč a lakotný skrblík propadlý mamonu tak, že - jde-li o peníze a vlastní prospěch - je hotov i své nejbližší považovat za "čertovy podšívky" a "zrádné zmije". Ve své stařecké vilnosti neváhá soupeřit ani s vlastním synem o ruku mladičké dívky a využít k tomu nejpodlejších úskoků. Jeho sobectví, jež ho zbavuje nejobyčejnější lidskosti, ale přece jen jeho blízkým nezabrání jít za svým štěstím a hledat je v lásce a sounáležitosti.
Moliérův Lakomec, poprvé uvedený roku 1668, je hrozivým a zároveň směšným obrazem bytosti, která se vzdala své lidské tváře.

Lakomec Harpagon se zamiluje do milované svého syna Kleanta, Mariany. Proto chce svého syna oženit s bohatou vdovou a Marianu si vzít sám. A dceru Elišku chce provdat za starého, bohatého Anselma, ta ale zase miluje správce Valéra, syna šlechtice.

Kleantův sluha Čipera (Šindel, Štika) ukradl Harpagonovu skříňku s penězi. Harpagon brzy zjistí, že mu skříňka chybí a začne vyslýchat všechny v domě včetně Elišky a Kleanta. Při výslechu se dozví, že se Valér zasnoubil s jeho dcerou. Harpagon chce Valéra zabít, ale Valér prozradí svůj původ. Harpagon se rozhodne, že si může Eliška Valéra vzít a že se vzdá svatby s Marianou, aby mohl najít své milované peníze a aby si ji mohl vzít jeho syn Kleantes.

VLASTNÍ NÁZOR:

Dílo se mi líbilo a velice mě pobavilo. Komukoliv bych ho doporučil, protože je humorné a zároveň poučné.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Evžen, 19.06.2012

Bohemia Institut    
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (32)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­