ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Körnerová Hana Marie (*16.02.1954)

­­­­

Heřmánkové údolí

  • literární forma: próza
  • literární druh: epika
  • literární žánr: román
  • téma: starosti každodenního života po válce, domluvené manželství, mateřství
  • časoprostor: po roce 1946, poválečné období
  • místo děje: Československo, Heřmánkové údolí
  • kompozice: jeden díl; 255 stran
  • vyprávěcí způsoby: er-forma
  • charakteristika: retrospektivní prvky (vzpomínky)

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela.
Příběh začíná po válce, kdy do Československa přijíždí osiřelá ukrajinská dívenka za svými jedinými existujícími příbuznými. Základem románu je skutečný příběh, jenž autorce vyprávěla přítelkyně Marie, doplněný dalšími vzpomínkami pamětníků, kteří popisovaná léta pamatují.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství MOBA v Brně roku 2012 (1. vydání). Poče stran: 255. ISBN: 978-80-243-4636-6.

STRUČNĚ O AUTORCE:

Hana Marie Körnerová, vlastním jménem Hana Martinková, je česká spisovatelka. Její první kniha vyšla roku 1992, od té doby napsala 33 knih. Velkou část svého života pracovala ve zdravotnictví, což jí také inspirovalo k napsání díla Prosím vás, sestřičko. Už asi 30 let žije v Podkrkonoší, což je pro ní také inspirací. V jejích dílech se často objevuje téma nečekané či těžké situace a jejího řešení. Nejčastěji se jedná o ženské postavy. Píše romány zasazené do historie, některé však patří do současnosti. Ty jsou často skutečné a pouze lehce zkrášlené. Mezi její další díla patří rodinná sága Pán hor, Kočár do neznáma nebo Karolína.

STRUČNÝ DĚJ:

Kniha pojednává o Anně, Ukrajince, která emigrovala do Československa. Přijela ke svým posledním příbuzným. Jelikož je potřeba, aby se co nejdříve vdala a našla si udržitelné bydlení a život, tak je ve svých 17 letech provdána za Pavla. Pavel je válečný veterán a vlastní hospodu, v níž mu Anna vypomáhá. Mají několik dětí a žijí spolu celkem šťastně.

Po komunistickém převratu se ale všechno změní. Musí se odstěhovat a jsou pod neustálým dohledem StB. S postupem času se Pavlovo mentální zdraví horší, stává se závislým na morfiu a má násilnické sklony. Všechno směřuje k jedinému - Pavel se dostává do psychiatrické nemocnice a Anna zůstává na všechno sama.

Naštěstí nakonec přichází rytíř na bílém koni, Ota. Ten se s ní ožení a mají spolu další děti.

HLAVNÍ POSTAVY:

Anna Čelákovská - mladá Ukrajinka, která žije v Československu; naivní, ale chápe závažnost situace; vdá se za Pavla, stane se matkou jeho dětí a žijí spolu rodinný život; i přes těžkosti jejího života si s nimi umí poradit a pousmát se nad nimi
Pavel Polanský - válečný veterán 2. světové války; zřizuje si hospodu v Heřmánkovém údolí; velké libido; obchoduje na černém trhu; zešílí kvůli závislosti na morfiu; chce Annu zabít, dostává se do blázince a umírá

VLASTNÍ NÁZOR A ARGUMENTACE:

Před čtením knihy jsem se zabrala do projíždění jednotlivých recenzí. A že jich má! Objevovaly se dva pohledy:
Jedni knihu označovali za silný příběh, čtivě a napínavě napsaný. Často označovali Annu jako silnou ženou, která zvládala naprosto ukázkově vše, co se jí připletlo pod nohy. Stala se z ní skvělá matka, byla průbojná a bojovala za svůj život.
Druzí o knize mluvili jako o naprostém braku. Že prý patří do červené knihovny, je to příběh o neustálém sexu a mladé holce, která neví nic (tedy nic kromě toho, jak roztáhnout nohy - takto to bylo skutečně napsáno v jedné recenzi). Anna byla popisována buď jako hrdinka, anebo jako malá holka, která za celou dobu příběhu nic neudělala.

Byla to jízda a naprosto upřímně jsem nevěděla, co si o tom před přečtením myslet. Vlastně souhlasím s oběma stranami. Příběh byl napsán dost povrchně (na to, že kniha měla 255 stran), bylo těžké tam najít nějaké vyvrcholení. Určitě se tam vyskytovaly části, které si autorka mohla odpustit (pardon, proč tam bylo tolik toho sexu?) a přidat spíše jiné dějové linky či prohloubit již existující. Anna byla mladá, neměla pořádnou rodinu, jela do cizí země a měla být schopná adaptovat se. Je mi jí líto. Já ji jako hrdinku beru už jen pro to, jak všechno zvládla. Přece jenom jí bylo sedmnáct, když byla provdaná. Představa toho, že já bych se měla pomalu vdávat a hned řešit děti, je pro mě naprosto šílená. Ano, doba byla jiná, ale to na tom za mě nic nemění. Kniha určitě byla zajímavá, ale nic moc pro mě. Na maturitu s ní asi nepočítám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kacirkovanna, 05.05.2024

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Hana Marie Körnerová - Heřmánkové údolíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)