ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

    Bohemia Institut
­­­­

Tartuffe (6)

Tato hra se odehrává v Paříži v domě Orgonově. Je to divadlo o pěti dějstvích. Hlavními postavami jsou: Paní Pernellová (Orgonova matka), Orgon (Elmířin manžel), Elmíra (druhá manželka Orgona), Damis a Mariana (Orgonovy děti z prvního manželství), Valér (nápadník Mariany), Kleantes (švagr Orgona) a Tartuffe.

Tartuffe je chudák, kterému Orgon pomůže z bídy. Tartuffovi však bohatství stoupne do hlavy. Chce stále více a Orgon je tak zaslepený a naivní, že splní Tartuffovi každé přání. Když však Tartuffe chce i Orgonovu ženu, Orgon nejdříve nikomu nevěří a bezmezně Tartuffovi věří. Nakonec ale Elmíra přichystá na Tartuffa lest. Elmíra schová Orgona pod stůl a začne svádět Tartuffa, ten se "prokecne" a nakonec dojde Orgonovi trpělivost a Tartuffa vyhodí ze svého domu.

Hlavní myšlenka této hry by se dala vyjádřit jedním známým českým příslovím: "Pro dobrotu na žebrotu."
Autor perfektně popisuje to, jak může být člověk chamtivý. A jak se říká, kdo chce moc, nemívá nic.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Effulka, 10.03.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Tartuffe (6)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­