ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Scapinova šibalství

Slavná Moliérova veselohra o mazaném sluhovi, nepovedených synech a zazobaných tatících.

Dva kamarádi se zamilovali v nepřítomnosti otců do dvou dívek. Syn Arganův, Oktávius, do krásné Hyacinty a syn Gerontův, Leandr, do cikánky Zerbinetty. Problémem je, že Oktávius se již se svou láskou oženil, ale jeho otec nic netušíc mu domluvil sňatek s dcerou svého přítele (Geronta), kterou Oktávius nikdy neviděl. Do věci se vloží Leandrův sluha Scapino, šibal, jenž se nejdříve snaží pomoci Oktávovi, ale omylem prozradí na svého pána jeho poměr s cikánkou. Aby si oba kamarády naklonil zpět, vymyslí plán, jak z obou otců dostat potřebné peníze na útěk mladého manželského páru a vykoupení Zerbinetty.

Argantovi namluví, že sňatek je možné zrušit pouze pokud dá 200 pistolí bratrovi nevěsty, z něhož se vyklubal krvelačný rváč. Z Geronta mu dalo mnohem více námahy dostat 500 tolarů, i když mu namluvil, že jeho syna unesla turecká loď, a proto za něj musí dát tyto peníze. Protože bylo tak obtížné dostat z Geronta i halíř na vlastního syna, rozhodl se Scapino maličko pomstít. Namluvil muži, že jej chtějí zmlátit místo Oktávia, a pak jej ukryl do pytle, do něhož sám tloukl s kvílením, jako by jej bili. Ale stařec nebyl zas tak hloupý a brzy na to přišel. Nakonec se ještě celou lest dozvěděl od samotné Zerbinetty, která jej považovala za někoho jiného.

Když se potom na scéně objevila Norina, chůva Hyacinty, vyšlo najevo, že Geront je současně otcem Leandra i Hyacinty, protože vedl dvojí život se dvěma rodinami pod dvojím jménem. A po vykoupení Zerbinetty od jejích pěstounů je odhalen i její původ. Jako malou ji unesli z domu Arganta, takže ji k rodině vlastně poutal pouze malý náramek, který měla u sebe.
Nakonec jsou všichni spokojení, protože mladý manželský pár se vzal podle přání rodičů, byla nalezena ztracená dcera a i Scapino hrající si na umírajícího dostane od všech odpuštění za svá šibalství.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petra Mishka, 20.06.2005

    Bohemia Institut
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Scapinova šibalství

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­