ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

   
­­­­

Strašidlo cantervillské

Jedná se o hylo(materialisticko)-idealistickou romanci humorného a satirického charakteru, jež staví do kontrastu dva různé životní postoje - stanovisko praktického člověka bez víry a postoj snílka s fantasií. Název, ve kterém si odporují dva protichůdné filozofické směry, určuje z velké míry i charakter díla.

DĚJ:

Do starého anglického šlechtického sídla Canterville se přestěhuje i přes varování, že na zámku straší, rodina amerického diplomata Ottise. Ottisovi jsou s existencí strašidla v jejich novém domově smíření, dokonce na něj chystají léčky a pořádají hony. Strašidlo chřadne a strádá, protože není schopno snést, že někdo nevěří v jeho existenci nebo se ho nebojí, i přes jeho zjevné úsilí novým domácím pěkně znepříjemnit život (chřastí řetězy, vyrábí krvavé skvrny, chodí bez hlavy, atd.). Prostřední dítě Ottisových, Virginie, však strašidlo vysvobodí z jeho nekonečného mučení tím, že opláče jeho hříchy, pomodlí se a přimluví se za něj u Boha. Strašidlo díky této službě dojde pokoje, nemusí už více strašit a jako důkaz vděku věnuje Virginii, která se nedlouho poté šťastně vdá, skříňku s drahými šperky.

Wilde staví do kontrastu romantické anglické duše a materialisticky myslící mozky Američanů. Vůbec celé dílo je postaveno na protikladech, především těch, kde se střetává racionalita s fantasií, a právě v těchto rozporech můžeme spatřovat i tendence v soudobé literatuře - romantismus začíná uvadat a do popředí se dere realismus.

Vývoj příběhu můžeme sledovat i na postavě samotného strašidla. Zprvu hrdý duch, který dokázal několika lidem vinou leknutí způsobit těžké doživotní potíže nebo dokonce smrt, má velmi silný smysl pro odpovědnost - svoje strašení vidí jako službu, která je mu svatou povinností a kterou je za každých okolností potřeba vykonávat, je nakonec naprosto zdeptán morálkou Američanů, kteří za nic na světě nejsou ochotni uznat, že strašidlo je bytost nadpřirozená, a tudíž by se s ním mělo patřičně nakládat. Nejpotupnější jsou pro přízrak žerty, jež si z něho tropí děti Ottisových, a tak se z něj postupně stává troska, jež už nenachází potěšení ani v dříve velmi oblíbených strašících povinnostech.

Užitý jazyk díla je velmi moderní, autor používá i nezvyklé výrazy (euchre, vigilie, atd.) a francouzské výrazy (en secondes noces, furóre, atd.). Novela má výrazný humorný ráz a je vyprávěna s ironickým nadhledem, který je při popisování vztahů mezi Angličany a Američany velmi vzácný.
Zábavné a čtivé dílko, jež ve své době zbouralo nejedno zažité klišé (i když je na nich paradoxně postaveno).

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 21.03.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Strašidlo cantervillské

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­