ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

   
­­­­

Strašidlo cantervillské (7)

  • hylo-idealistická romance
  • pro starší děti, mládež i dospělé

Půvabné vyprávění o vysvobození strašidla na anglickém zámku Canterville.
Duch starého Simona, jenž již po několik generací úspěšně straší na zámku Canterville, je vytržen ze svého celkem poklidného života rodinou nového majitele. Nový zámecký pán, americký velvyslanec, je totiž osvícený muž a na nějaké duchařské povídačky a jevy si rozhodně nepotrpí. Staromilné strašidlo je tak proti své vůli konfrontováno se světem nové americké kultury, jež je považována za vulgární. Naštěstí je tu však citlivá vyslancova dcera, které se podaří strašidlo uchránit před jistou zkázou.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Československý spisovatel v Praze roku 1957 (1. vydání). Z anglického originálu The Canterville Ghost přeložil J.Z.Novák. Ilustroval Cyril Bouda. Počet stran: 89.

HLAVNÍ POSTAVY:

Americký velvyslanec pan Otis se svou žena, jejich děti - dcera Virginie a mladší bratři/dvojčata, strašidlo - sir Simon de Canterville

DĚJ:

Americký velvyslanec pan Otis se rozhodne koupit zámek Canterville na anglickém předměstí. Bývalým majitelem je upozorňován, že na zámku straší, ale to panu Otisovi nevadí a již brzo poté se do sídla stěhuje se svou rodinou.

První, co uvidí, je krvavá skvrna, která se po vyčištění vždy do dalšího dne záhadně objeví. Brzy také zjišťují, že na zámku opravdu straší a po krátké době se osobně seznamují se strašidlem samotným. To na ně zkouší všechny své léty vyzkoušené triky, ale žádný na rodinu nepůsobí. Později začínají dokonce dvojčata strašit strašidlo. To se proto raději uchyluje do ústraní a přemýšlí samo nad sebou.

Jednoho dne ho najde smutného sedět v salonu mladá Virginie a strašidlo se jí se vším svěří - sir Simon de Canterville byl velmi zlý a zabil svoji ženu. Jeho švagři ho proto nechali umřít hlady a od té doby musí strašit obyvatele hradu Canterville. Virginie se nad ním slituje a rozhodne se jej osvobodit. Proroctví, jež bylo napsáno na okně v knihovně a které oba velmi dobře znají, je návodem na jeho spásu.

Virginii celý den nikdo nevidí, až se večer s odbitím půlnoci vynoří ze zdi s truhličkou se šperky v ruce a příběhem, jak zachránila cantervillské strašidlo. Vypoví rodině, co se stalo a že duch navždy zmizel. Když poté najdou jeho ostatky, vystrojí mu řádný pohřeb.

UKÁZKA (str. 62):

Ach, smrt! Smrt musí být překrásná. Ležet v měkké, hnědé hlíně, nad hlavou mít vlnící se trávu a naslouchat tichu. Být bez včerejška a bez zítřka. Zapomenout na vše, odpustit životu, být v klidu. Vy mi můžete pomoci. Vy mi můžete otevřít bránu domu smrti, neboť s vámi je stále láska a láska je silnější než smrt.

ZÁVĚREM:

Příběh poukazuje na kontrast mezi Anglií a Amerikou. Obě země mají sice velmi podobný jazyk, ale jinak jsou úplně odlišné - Anglie zachovává tradice a zvyklosti (věří na strašidla a lidé se jich bojí), zatímco co Amerika je moderní země, kde si pod pojmem strašidlo vybaví lidé zábavní park. Proto na americké velvyslance neplatí dávno ověřené triky cantervillského strašidla. Děti ho vnímají spíše jako někoho, s kým si můžou hrát a dělat mu naschvály. Nebýt hodné Virginie, asi by to se strašidlem špatně dopadlo...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Eliška Brázdilová, 03.03.2013

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Strašidlo cantervillské (7)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­