ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Šťastný princ (3)

Pohádky Oscara Wilda patří mezi literární klasiku. Vyznačují se velkou dávkou fantazie a romantičnosti stejně jako svým vytříbeným stylem. Náměty jsou prosté, jednoduché až naivní, založeny na symbolech a alegorii. Jsou odkazovány na Hanse Christiana Andersena, který Wilda inspiroval.
Šťastný princ je lyrický příběh o přátelství malé vlaštovičky ke kamenné soše prince, kontrastující s lhostejnou necitelností lidí... Spolu s ostatními pohádkami patří ke klenotům světové literatury.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artia v Praze roku 1971 (2. vydání). Počet stran: 48. Ilustroval Ota Janeček. Z anglického originálu The Happy Prince přeložil Arnošt Vaněček.

OBSAH:

Kniha je o chlapci, který žil v paláci Sanssouci a byl v něm velmi šťastný. Jelikož se nedostal za vysokánskou zeď, která obkličovala zahradu, nevěděl, co se děje v jeho městě; že všichni lidé nejsou tak šťastní jako on...

Když zemřel, udělali mu sochu a on koukal, co se děje v jeho městě. Byl z toho velmi zarmoucený, protože viděl lidi, jak nemají co jíst a je jim zima.

Jednoho dne k jeho soše přiletěla vlaštovka a přespala u něj. Ráno ji probudily kapky vody padající na její křídla, vzhlédla a zeptala se Šťastného prince, kdo je a proč pláče. On ji převyprávěl celý příběh o svém životě a zakončil ho tím, že jí řekl o ženě, jež má malého nemocného syna. Žena byla švadlena a neměla peníze, aby malému synovi koupila pomeranče místo vody. Princ vlaštovku poprosil, aby té ženě odnesla rubín z jeho meče. Vlaštovka nejdříve nechtěla, neboť její přátelé byli již v Egyptě, ale protože měla dobré srdce, zůstala s ním ještě jednu noc, aby byla jeho poslem.

Takhle se to opakovalo ještě jednou - princ tentokrát daroval své safírové oko.
Potřetí chtěl princ darovat své druhé oko, ale vlaštovka mu to nechtěla dovolit. Jenže nakonec stejně uposlechla a udělala, jak jí řekl.
Princ daroval i všechno zlato, jímž byl posázen.
Přišel i o obě oči, ovšem vůbec toho nelitoval. Později chtěl, aby vlaštovka letěla za svými přáteli do Egypta. Ta mu však odvětila, že nepoletí, že zůstane s princem napořád, i když jí hrozí, že umrzne...
Další den cítila, že umírá a políbila prince. Když princi řekla, že umírá, zlomilo se mu srdce.

Zrána procházel okolo (již ošuntělé) sochy starosta a nechal ji roztavit...
Takhle skončil příběh o Šťastném princi, který byl hodný a snažil se pomáhat chudým, aby měli co jíst.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi moc líbila, protože byla hodně poučná. Myslím si, že takhle by se k sobě lidé měli chovat.

CITÁT Z KNIHY:

"Přines mi dvě nejdražší věci z města!"
Anděl přinesl olověné srdce prince a mrtvé ptáče.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: the.therezka, 23.02.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Šťastný princ (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­