ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

   
­­­­

Obraz Doriana Graye (19)

Příběh trojice mužů z lepších kruhů - naivního narcise, protřelého cynika i umělce se sklony, o nichž se v tehdejší slušné společnosti nemluvilo - je zarámován osudem portrétu, na němž věhlasný londýnský malíř vypodobnil svého chráněnce Doriana Graye a poté ho mladíkovi ohromeného vlastní krásou daroval.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Alpress ve Frýdku-Místku roku 2005 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu The Picture of Dorian Gray přeložil Jiří Zdeněk Novák. Počet stran: 268. ISBN: 80-7362-046-4.

HLAVNÍ POSTAVY:

Dorian - dříve hodný mladík
Basil - hodný a přátelský malíř
Harry - zkažený přátelský muž

OBSAH:

Malíř Basil namaloval nádherný portrét v životní velikosti svého přítele, kterého zbožňoval. Byl to nezkažený mladý muž, jenž zářil svou krásou - Dorian Gray. Basil seznámil Doriana se svým velmi dobrým přítelem Henrym, přezdívaným Harry. Lord Harry byl ale zkažený až moc a kazil mladé lidi kolem sebe. A dokonale zkazil i Doriana. Basilovi se jeho mistrovské dílo tak zalíbilo, že by byla škoda ho ukazovat na veřejnosti. Chtěl ho předat samotnému Dorianovi a hlavně mu o jeho chování promluvit do duše. Dorian si přál, aby nestárl jako člověk, ale jako obraz, protože si právě uvědomil, že je opravdu moc krásný. Jeho přání se vyplní, a tak prožije celý svůj život jako adolescent.

Zamiluje se do herečky Sibyly Vaneové a požádá ji o ruku. Když ale jednou Sibyla špatně hraje, Dorian se s ní rozejde. Sibyla to nezvládne a otráví se, a je pozdě se usmířit, jak původně Dorian chtěl.
Doma přijde na to, že na obraze má zvláštní krutý výraz, který tam předtím nebyl - obraz proto ukryje.

Jednou za ním přišel sám Basil rozloučit se před cestou do Paříže a přesvědčit se, jestli je pravda, že se stále nepolepšil. Dorian ho zavede k obrazu, na němž je teď už vrásčitý a na první pohled nesympatický stařík. Tam Basila zabije, protože je na něj naštvaný za to, že takový obraz vůbec namaloval. Později se Dorian rozhodne, že bude takovým "mladým" mužem jako kdysi, ale obraz ho natolik naštve, že ho vší silou probodne. Je s ním ale tak ztotožněn, že nůž se objeví v těle ošklivého muže na zemi. Na obraze je nyní mladík Dorian jako v originále.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: De.eN, 18.02.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (19)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­