ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

   
­­­­

Obraz Doriana Graye (11)

Klasický psychologický román, fantastický příběh aristokrata, jemuž kouzelná moc umění propůjčila věčnou krásu a mládí. Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho podoba na plátně stárne a ohyzdní podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik mladíků uvedl do zkázy.

V ateliéru Basila Hallwarda obdivuje lord Henry Wotton nedokončený obraz krásného mladíka Doriana Graye. Po jeho příchodu Basil obraz dodělává a Henry u toho na Doriana mluví a snaží se mu vštípit svoje poznatky. Ten, uchvácen slovy Henryho a svojí krásou, začne obraz nenávidět a přeje si, aby obraz stárnul a on zůstal navěky mladý.
Druhý den zjišťuje Henry u svého strýce Doriánův původ a umíní si jej ovládnout. Dorian vypráví Henrymu o své lásce Sibyle Vaneové, zasnoubí se s ní a Henryho i Basila pozve na její divadelní představení. Sibyla hraje příšerně, protože poznala, že hra je pouze odleskem života. Dorian je jiného názoru a naštvaný Sibylu opouští. Doma se zhrozí nad svým portrétem od Basila, jenž se změnil - zobrazuje jeho duši. Usmyslí si Sibylu vzít, ale ta mezitím spáchá sebevraždu.
Dorian Sibylu osočí, že je sobecká, když zemřela, ale necítí žádnou ztrátu. Je si jistý, že k ní byl krutý, ale Henry mu to vymlouvá. Tvrdí, že se zamiloval do postav, které hrála a ne do ní. Doriana navštíví Basil, myslí si, že je zničen smrtí Sibyly, a proto nevychází. Zklame se tím, co Dorian říká. Dorian ráno uklidí obraz do zastrčené místnosti, aby nikdo neviděl jeho duši. Později se za Dorianovou tváří skrývá stářím znetvořená duše, jeho obličej se ale nemění. Navštíví ho Basil, který mu vyčte jeho způsob života, ale nevěří, že je to pravda. Muselo by se to nějak podepsat na jeho projevu. Dorian mu ukáže portrét, který kdysi namaloval, Basil se zděsí a začne Doriana přemlouvat, aby začal žít lépe. Dorian to odmítá poslouchat, náhle Basila nenávidí a zabije ho. Ráno zavolá svému bývalému příteli, kterého svým vlivem poškodil, a přikáže mu, aby Basilovo tělo zlikvidoval. Přítel po pár dnech spáchá sebevraždu.
Dorian je pozván na večeři, potká se s lordem Henrym a ten zjistí, že je Dorian neklidný. Dorian odejde dřív a odjíždí z Londýna sehnat opium, aby vyčistil svoji mysl. Potká se s bratrem Sibyly - Jamesem, který jej touží zabít. Nechápe ale, jak je možné, že se po osmnáct let jeho tvář nezměnila, a tak ho pouští v domnění, že se spletl. Na návštěvě u Henryho sestřenice Dorian omdlí, protože se mu zdá, že přes sklo skleníku vidí obličej Jamese Vanea. Byl to přelud? Druhý den na honu je postřelen nějaký námořník, Dorian v něm pozná Jamese a přestává se bát o svůj život.
Dorian se rozhodne konat dobré skutky. V Londýně se začíná povídat o Basilově zmizení a sebevraždě Dorianova bývalého přítele. Lord Henry opěvuje Dorianovu krásu, ale ten tvrdí, že ho Harry nezná a kdyby ho znal, odvrátí se od něj. Sám začne proklínat svoji krásu a mládí, protože ho přivedla k záhubě. Kdyby každý jeho hřích byl okamžitě potrestán na jeho kráse, nemusel by si to nyní vyčítat. Přemýšlí, jestli se obraz změnil po několika "dobrých skutcích", ale jeho duše má kromě tvrdých rysů zla v obličeji i výraz vychytralosti a podlosti. Navíc je potřísněna krví Dorianových obětí. Dorian chce svou duši zničit, aby mu nepřipomínala všechno to zlo, co napáchal. Probodne obraz nožem, ale v tu chvíli sám umírá. Nemůže žít bez duše.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Helča, 14.06.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (11)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­