ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

­­­­

Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6)

- národní pohádka ve třech jednáních

HLAVNÍ POSTAVY:

Švanda, Dorotka, Vocilka, Rosava, Lesana, Kalafuna, Kordula, Trnka, Zulika, Alamir

DĚJ:

Švanda je chudý dudák, který nemá rodiče. Je velmi zamilovaný do dcery hajného Trnky, Dorotky. Hajný ale brání jejich sňatku právě kvůli Švandově chudobě. Švanda se tedy vydává do světa, aby vydělal peníze a mohl si Dorotku vzít. Když Švanda prochází lesem, očarují mu lesní panny jeho dudy. Požádala je o to Švandova matka, Rosava. Dříve byla také lesní pannou, ale protože se zamilovala, stala se z ní polednice. Nemohla proto se Švandou žít, ovšem i přesto mu chtěla pomoci. Švandovi se díky očarovaným dudám ve světě daří. Každý, kdo ho slyší hrát, je okouzlen. Toho využívá student Vocilka a přidává se ke Švandovi kvůli tomu, jak je úspěšný. Dostanou se až do země smutné princezny Zuliky. Zahraje jí na dudy a ona je rázem šťastná a chce si Švandu vzít. V tom okamžiku se objevují Kalafuna s Dorotkou, která se vydala Švandu hledat a protestuje proti svatbě Zuliky se Švandou. Je proto i s Kalafunou odvedena do vězení. Švanda je také uvězněn, Zuličiným ženichem Alamirem. Vocilka utíká. Za Švandou přichází Rosava. Řekne mu, že je jeho matka a pomůže mu z vězení. Švanda se znovu setkává s Vocilkou. Ten se živí jako loutkař. Švandovi se ve světě opět dobře daří, a tak se k němu Vocilka znovu přidá a přemlouvá ho, ale Švanda váhá. Stýská se mu po domově a po milované Dorotce. Hospodský mu řekne, že Dorotku viděl. Švanda se za ní vydává. Najde ji u Kalafuny, avšak Dorotka se na něj zlobí. Švanda tedy odchází. Za Dorotkou přijde Rosava a říká, že pokud má Švandu ráda, zachrání ho, když přijde o půlnoci na popraviště. Tam ho duchové dostanou do kola a jestli z něho nevyvázne do kuropění, zemře. Dorotka neváhá a Švandu zachrání. Švanda zahodí dudy a jejich kouzlo zmizí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Evinka.2, 21.10.2007

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­