ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

­­­­

Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)

Tylovy Dramatické báchorky jsou souborem jeho známých děl: Strakonický dudák, Tvrdohlavá žena, Jiříkovo vidění a Lesní panna.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Josef Kajetán Tyl: Dramatické báchorky; doslov Jiří Hájek. Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění v Praze roku 1954 (1. vydání). Počet stran: 299 (Strakonický dudák jen 86).

HLAVNÍ POSTAVY:

Švanda Dudák, Dorotka Trnková, Vocilka, Kalafuna, Rosava, Kordula, Lesana, Zulika

MÍSTO DĚJE:

Jižní Čechy, okolí Strakonic

TÉMA:

Fabule
Švanda dudák je chudý a chce se zalíbit otci své milé Dorotky. Rozhodne se, že se vydá do světa a vydělá tisíce. Během jeho cest ho lesní panna Rosava (jeho matka) bude chránit.
Ve světě se seznámí s Pantaleonem Vocilkou, jenž je ale podvodník. Dorazí za ním Dorotka a přítel Kalafuna a přemlouvají ho, ať jdou domů. Když má hrát pro princeznu Zuliku a nechce si ji vzít, Vocilka uteče a nechá ho ve vězení. Švandu zachrání jeho matka. Na konci se setká s Dorotkou, která ho ale odmítá. Švanda je málem oblouzen divými ženami, ale Dorotka ho nakonec zachrání a Švanda se setká i se svojí matkou.

Kompozice

 • kompoziční postup: chronologický
 • syžet:
  1. Švanda jde do světa
  2. jeho matka Rosava ho ochraňuje
  3. Švanda potká Vocilku
  4. setkává se s Dorotkou a Kalafunou
  5. je zavřen kvůli princezně Zulice
  6. návrat domů
  7. šťastné shledání s matkou a usmíření s Dorotkou

Perspektiva
Pozornost se upíná nejvíce k Švandovi a rodině Kalafuny.

Druh
Drama

Žánr
Komedie

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: bonitooo, 03.02.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­