ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

­­­­

Čech a Lech

- psáno roku 1835

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Rok 550, hora Říp

DĚJ:

Když se začali hornaté kraje přeplňovat, lid byl velmi stísněný a muži se vraceli z cizích zemí se zprávami, že jsou jinde neobsazená území, lidé dostali požehnání od bohů, aby se mohli přesunout. Potřebovali ale nějakého vůdce. Jedni chtěli Čecha, druzí jeho bratra Lecha. Proto se uchýlili pro radu k bohům. Ti jim odpověděli:

"Třikráte třicet dní potáhne se pouť národa, a každých třiceti dnů obnoví se vůdce jeho vůlí věčných bohů. Dva jsou mezi silou národa, na nichž milostivě spočívá ruka bohův od věků k věkům, oba potáhnouť se silou národa. Nad jedním se vznese posel bohův, i vyhlášen bude za vůdce národa, a radou jeho spravovati se bude veškerá síla."

Po každých třiceti dnech se vznesl nad Čechem orel a tím se stal vůdcem. Devadesátý den oba vystupovali na vysokou horu, aby byli o samotě a aby mohli žádat bohy o jejich náklonnost. Lid zůstal pod horou. Čech by přál vládu bratrovi, ale ten toužil jen po moci a ač se s ním teď Čech snažil mluvit, jeho bratr neodpovídal. Čech měl pokojný spánek, ve kterém se mu zjevil sen o přenádherné krajině a v němž slyšel hlasy bohů:

"Požehnán rod tvůj mezi národy, a jméno tvoje hlásati budou věkové."

Pak se probudil a uviděl přesně tu krajinu ze snu a promluvil:

"Tu nám dejte, dobří bozi, býti domovem."

Slunko již vycházelo a bratři čekali na rozhodnutí bohů. Vraceli se z hory dolů k lidu, který zas stoupal na horu. Sešli se v půli cesty. Bohové zatím neposlali žádné znamení a mezi příznivci obou bratrů začala pře a začaly se blýskat meče. Lech se k nim připojil, ale Čech to odmítal a začal je kárat tak pronikavým hlasem, že přestali bojovat a naslouchali jeho slovům.
Za okamžik lid uviděl vznášet se na nebi dva orly. Bez hnutí a bez hlasu pozorovali, jak orli svádějí mezi sebou boj. Poté se jeden zatočil nad Čechovou hlavou a odletěl na vysokou horu, kde usedl. Druhý přelétl přes Lechovu hlavu a letěl přes lesy směrem k východu. To jest znamení bohů. Proto Lech se svými příznivci odešel do jiného kraje a Čech se svým věrným lidem zůstal zde. Protože je Čech dovedl do požehnaného a tak bohatého kraje, nazvali tuto zem zemí Čechovou čili českou a sebe nazývali hrdě Čechy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 15.10.2006

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Čech a LechMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­