ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

­­­­

Tataři u Holomouce

- vypravování z času starodávných; psáno roku 1848

DOBA A MÍSTO DĚJE:

r.1241 - Holomouc

HLAVNÍ POSTAVY:

Protivín, jeho žena Kateřina, dcera Bohunka, její milý Otík, Jaroslav z Divišova

DĚJ:

Po Holomouci se roznesla zpráva, že Tataři už porazili vojáky ve Slezsku a teď míří na Moravu - právě do Holomouce. Tamnímu purkrabímu byl doručen pergamen z Čech, kde se psalo, že v Holomouci se shromáždí vojáci jak z Moravy, tak i z Čech, a bude jim velet Jaroslav z Divišova. Od té doby nastal ve městě ruch. Občané se připravovali na obležení Tatarů, kteří měli podivuhodnou pověst. Ještě neprohráli a prý vypadali jako zvířata.
Do příprav na obranu se zapojili všichni, opravovaly se hradby a mečař Protivín měl v tuto dobu také hodně práce. K tomu se mu ale připojily ještě osobní problémy. Jeho dcera Bohunka se zamilovala do tamního písaře Otíka, který byl ovšem původem Čech, a Protivín Čechy neměl rád. To bylo důvodem, proč jim nedal souhlas ke svatbě.
Do Holomouce se sjelo osm tisíc Čechů a čtyři tisíce Moravanů, aby bránili svou zem. Sledovali postup Tatarů, kteří se zanedlouho objevili právě před jejich hradbami. Holomoucké vojsko se však velmi dobře bránilo a nepodlehlo tatarským nájezdům. Zatím však docházelo jen k útokům na hradby, souboj na otevřeném poli se nekonal.
Holomouci docházely zásoby a místní lidé začínali být nervózní. Tataři vyplenili již celé okolí a zapálili i blízký Hradišťský klášter, což vyvolalo v lidech chuť střetnout se s nimi v přímém boji na otevřeném poli. To ovšem Jaroslav zakázal a požádal je o vyčkávání. Správná chvíle na útok nadešla ráno po svatém Janu Křtiteli. V noci totiž Tataři slavili tento svátek a velmi se opili. Toho Jaroslav využil a na brzkou ranní hodinu nařídil útok na Tatary, který byl úspěšný, přinesl Holomouci vítězství a slávu.
Boje se účastnil i Protivín a Otík, který byl celý v ocelové zbroji, a tak mu nebylo vidět ani do obličeje, když Protivínovi v boji pomáhal a zachránil mu život. Sám Otík byl ale zraněn a když mu Protivín sundal přilbici, byl překvapen, kde se pod ní skrývá. V této bitvě poznal Protivín, že Češi jsou dobří a stateční lidé a dal požehnání ke svatbě své dcery s Otíkem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 09.10.2006

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Tataři u Holomouce







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­