ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

­­­­

Kutnohorští havíři (2)

Hra se děje roku 1493 za krále Vladislava Polského.

Havíři jsou nespokojení se svým stavem, trpí nouzí, a tak přemlouvají Opata, hutmana a staršího z havířů, aby s tím něco udělal. Šimon mu předhazuje, že jeho dcera Anežka miluje Hynka, syna Vaitminara, nejvyššího mincmistra království Českého. Myslí si, že skrze Hynka hledá přízeň otce. Opat proto zakazuje dceři stýkat se s Hynkem. Ta svoluje, z mysli své že ho však nevymaže.
I s Hynkem samotným Opat promluvil. Zmínil další důvod, proč nemůže chodit za jeho dcerou. Jsou s jeho otcem nepřátelé. Opat chtěl jako svého pána přijmout jen Čecha. Hynek slíbil, že s otcem promluví. Ten mu radí zlomit Anežce srdce. Do jejich debaty však zasáhnou události na dvoře. Havíři povstali.
Byli vysláni tři: Opat, Lana a Šimon. Byli však vsazeni do vězení. Hynek prosil otce, aby je pustil. Otec to nedovolil, a tak je propustil bez jeho svolení. Mezitím přišla za otce prosit Anežka. Mincminstr Beneš ji s holomkem poslal domů.
Havíři odešli z Kutné Hory. Byli obklíčeni a vůdcové popraveni. Beneš zemřel. Pražský hejtman slibuje, že zjedná havířům nápravu. Hynek s Anežkou se rozloučili, on odchází do světa očistit jméno svého rodu, ona se uchyluje do kláštera. Jediný Vít vyvázl katovi, on vymohl spravedlnost pro havíře. Anežce, jež miluje, slibuje, že jí bude věrným bratrem, když už teď na světě nikoho nemá.

Obsahem Tylovy činohry je srážka utiskovaných horníků s vykořisťovatelem, spor poctivé práce a vlastenectví se zneužíváním vysokého postavení, spor lidové dobroty a důvěřivosti s panskou zlobou, podvody, korupcí a intrikami. Tovaryšstvo přitom jenom chtělo mzdu, jejíž výši jim určil král.
Opat nebyl revolucionář, podlehl naléhání svých přátel. Nejbojovnější byl Vít.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 21.06.2007

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Kutnohorští havíři (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­