ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

Ceska posta    
­­­­

Strakonický dudák (9)

  • národní báchorka se zpěvy o třech dějstvích

Klasická národní báchorka, která na příběhu jihočeského muzikanta oslavuje tvořivé síly lidu a lásku k domovu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1979 (2. vydání tamtéž). Doslov napsal František Kožík, ilustroval Jan Sládek. Počet stran: 113.

HLAVNÍ POSTAVY:

Švanda - poctivý, chudý muzikant
Dorotka - poctivá nevěsta Švandy
Rosava - matka Švandy, lesní panna

DĚJ:

Dudák Švanda miluje Dorotku, jejich svatbě ale brání její otec, jelikož je Švanda chudý. Tak se tedy Švanda rozhodne, že půjde do světa se svými dudy a vydělá tisíce...

V lese usne a nad ním se zjeví lesní panna Rosava - jeho matka. Dá jeho dudám moc, aby překrásně hrály. Rosava se zeptá Lesany, královny víl, na doprovod svého syna na cestách, a ta cestu povolí. Švanda tak rozdává radost svou hrou na dudy, pozná i svého "přítele" Vocilku. Ten mu poví, že na zámku je princezna, která se už dlouho neusmívá, tak ať ji jde rozveselit. To se opravdu povede a princezna Zulika si chce Švandu vzít za manžela.

Tu se ale objeví Dorotka - zemřel jí otec a s pomocí Rosavy Švandu našla - a začne křičet, ať se Švanda vzpamatuje. Ale on jen němě stojí a mluví za něj Vocilka, který poví, že Dorotka je jen blázen. Tak se Dorotka s Kalafunou, s kamarádem, jenž ji doprovází, dostane do vězení. Tam se dostane i sám Švanda, kterého tam uvrhl princeznin snoubenec.

Ve vězení Rosava Švandovi přiznává, že je jeho matkou. Švanda se opět s pomocí Rosavy dostane z vězení a je smutný, že nechal Dorotku tak křičet. Pak ji jeho přítel uvidí, jak se s Kalafunou vrací domů. Tak se Švanda chce vrátit taky.

Vocilka jej ale chce po cestě zabít a dudy si nechat. Zavede proto Švandu hluboko do lesa, kde si ho však převezmou divé ženy. Rosava rychle spěchá za Dorotkou, aby se na Švandu nezlobila a šla mu pomoci, že jen láska ho z toho může dostat. Dorotka jej tedy vysvobodí a vezme si ho.
Švanda dudy prokleje (tím je zbaví moci) a Rosava se stane opět lesní pannou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: De.eN, 19.02.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Strakonický dudák (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­