ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

    Ceska posta
­­­­

Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3)

Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud je historická hra, která se odehrává v roce 1493.
Hynek, syn nejstaršího ministra Beneše, miluje Anežku, dceru staršího havíře Opata. Proti havíři se šíří mezi lidmi nenávist, neboť ji utiskuje.
Rekordat, městský písař kutnohorský, řekne Benešovi o lásce jeho syna a Anežce. Tak jej poštve proti Opatovi. Beneš poručí synovi, aby Anežku zneuctil, ale ten odmítá. Nespokojenost havířů se zvyšuje, Opat jde k Benešovi vyjednávat, ale je uvězněn. Anežka se dozvídá od mladého havíře Víta, že otec byl uvězněn a jde za něho k Benešovi prosit. Beneš zatím vyjednává potrestání havířů s poděbradským hejtmanem. Hynek dá Opata a jeho druhy z vězení propustit a Beneš se mu za to mstí. Posílá Anežku na potupu přes město v režném pytli. Havíři dívku osvobodí a na Opatovu výzvu opustí Kutnou horu a utáboří se na vrchu Špimbergu. Opat chce opět vyjednávat s Benešem, vydá se k němu s několika svými druhy. Je zajat a odveden do Poděbrad, kde se nad ním a nad jeho druhy má konat soud. Beneš přizná, že se v Poděbradech koná krvavý soud nad vězni. Za bouře se Benešovi zjeví Opat v rouše, v němž šel na smrt, a umírá se slovy, že si pro něho přišel Opat.
V Kutné hoře se objeví královský hejtman, aby soudil Benešovy podvody a zločiny, také havíři chtějí soudit svého tyrana, ale ten už je mrtvý. Hynek odchází do světa, aby odčinil otcovy viny.
Příběh se odehrává v Kutné hoře v 15. století za vlády Vladislava Jagelonského, kdy byla Kutná hora hornickým městem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ela, 10.03.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­