ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

­­­­

Paličova dcera (3)

V Květolipech umřela stará Valentová a nechala po sobě tři děti (jednu dospělou dceru Rozárku a dvě malé děti - Madlenku a Kačenku). Zadlužený vdovec šumař Valenta chce po Rozárce, aby šla spravovat hospodářství Podlesnému. Má u něj velké dluhy a hrozí mu, že přijde o svou chalupu. Zároveň Rozárku žádá o ruku Toník Jedlička. Na toho má ale políčeno Běta, která Rozárku od svatby zrazuje. I Toníkova matka je pro výhodný sňatek s bohatou Bětou. Rozárka proto vezme své dvě malé sestry a odchází s nimi do Prahy. Tam vyhledá tetu Šestákovou, která je sestrou jejich otce, s kterým se ale rozešla ve zlém. Proto o nich teta zprvu nechce ani slyšet, ale nakonec se jí dětí zželí a nechá je u sebe.
Do Květolip se vrací Pavel Kolínský, který se před lety vydal do světa, když mu Valenta bránil v lásce k jeho sestře - Kačence Valentové. Pavel se shledává se svým starým otcem, o kterém si myslel, že už nebude žít. Pak se i se svým adoptivním synem vydává do Prahy za svou láskou z mládí Kačenkou, dnes již vdovou Šestákovou.
Starý Valenta, když si uvědomí, že pochoval svou ženu, že utekly mu dcery a že si rozbil housle - jeho obživu, zapálí svou chalupu. Pak přichází do Prahy za Rozárkou, vše jí poví a chce po ní peníze, aby mohl utéct.
Rozárka je pak obviněna, že podpálila dům. Bojí se hanby, kterou by jí přineslo označení "paličova dcera" a proto vinu vezme raději na sebe, aby alespoň své sestry uchránila. Je prohlášena za "paličku" a končí v kriminálu. Mladý Američan, který vyslechl její rozhovor s otcem, prokáže její nevinu a osvobodí ji.
Valenta se mezitím stavuje pro další peníze, ale místo Rozárky najde jen svou sestru a Pavla, kterého považoval za mrtvého. Dozví se od nich, kde je jeho nejstarší dcera a pod tíhou svědomí se jim přizná, že to on zapálil chalupu. Odchází se udat.
Rozárku si do Květolip jako svou nevěstu odvádí Toník. Jeho matka a celá vesnice ale nechtějí "paličovu dceru" mezi sebou ve vesnici. Jen starý a chudý Kolínský ji pozve pod svou střechu. Rozárka přece nemůže za chyby svého otce. Až když se ve vesnici objeví teta Šestáková s mladým Kolínským a slíbí zaplatit škodu způsobenou požárem, lidé přestanou protestovat.
Rozárka by ovšem ve vesnici neměla klid. Kolínský jí nabízí bydlení na krásném pozemku za Prahou. Odchází tam s Toníkem i se sestrami.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Trixi, 21.03.2006

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Paličova dcera (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­