ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

    Ceska posta
­­­­

Paličova dcera (4)

Toto dílo pojednává o důstojnosti, ztracené cti a jejím opětovném nalezení, o lásce a nenávisti mezi lidmi a o lásce k vlasti.
Rozárka, hlavní hrdinka, která nemohla a ani nechtěla čelit pokrytectví svých sousedů, usilovala o to, aby mohla žít s důstojností daleko od rodné hroudy, proto se rozhodla jít hledat místo, kde by neexistovaly předsudky a kde by vládla svoboda.

Po smrti paní Valentové se její dcera vrátila zpět do Květolib ke své rodině, otci Valentovi a sestrám Madlence a Kačence. Protože Valenta dlužil Podleskému hodně peněz, hrozil mu Podleský sebráním chalupy. Valenta se s ním domluvil, že se mu Rozárka bude starat o hospodářství. Mezitím však požádal Rozárku o ruku Antonín Jedlička. To se nelíbilo Bětě, která si ho chtěla vzít. Běta Rozárce svatbu rozmlouvala. Antonínově matce se víc líbila Běta, protože byla velmi bohatá. Rozárka odmítá sloužit u Podleského a raději utekla k tetě Šestákové do Prahy, která vlastní obchod s látkami. Protože se teta rozešla s rodinou ve zlém, nechtěla je vzít ze začátku k sobě, ale nakonec svolila. Když se starý Valenta dozvěděl, že Rozárka i se sestrami utekla, a uvědomil si, že ztratil všechno, co měl, podpálil vlastní chalupu. Mezitím se do Květolib vrátil Pavel Kolinský, který odjel do Ameriky, když mu Valenta bránil ve vztahu s jeho sestrou, paní Šestákovou. Potkal svého otce Melichara, o kterém si myslel, že už je mrtvý. Spolu se synem Prokopem odešel do Prahy za svou láskou paní Šestákovou. Valenta přišel do Prahy také a chtěl od Rozárky peníze, aby utekl. Rozárku potom obvinili, že podpálila chalupu. Protože měla strach z nazývání "paličovou dcerou", raději vzala vinu na sebe. Chtěla uchránit své sestry a nakonec skončila v kriminálu. Rozhovor mezi Rozárkou a Valentou, kde se Valenta přiznal k činu, vyslechl Prokop a rozhodl se prokázat její nevinu. Pomocí menší lsti dostal z Rozárky doznání, že to byl její otec. Za dveřmi vše poslouchal radní s dozorci. Očistili Rozárku a zatkli jejího otce, který se sám přiznal. Antonín si odvedl Rozárku do Květolib. Chtěli se vzít. Jeho matce ani celé vesnici se to však nelíbilo. Nechtěli mít mezi sebou "paličovu dceru". Starý Melichar jí nabídl, aby šla k němu. Do vesnice pak přijel Kolinský se Šestákovou a slíbili, že zaplatí všechno, co shořelo při požáru. Obyvatelé přijali návrh, ale Rozárka se přesto rozhodla odejít, protože by ve vsi neměla klid. Kolinský jí nabídl pozemky za Prahou, kde by měla klid a krásné bydlení. Nabídku přijala a odešla tam i s Antonínem a dvěma sestrami.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kupec, 04.01.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Paličova dcera (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­