ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

   
­­­­

Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové

Jedná se o historickou hru inspirovanou legendou o sv. Václavovi. Jsou zde barvitě vylíčeny charaktery jednotlivých postav.

POSTAVY:

Václav - mladý kníže, právě dosedl na trůn, mezi lidmi je oblíbený, ctí ideály křesťanství, velice miluje svou babičku Ludmilu
Ludmila - matka knížete Vratislava, Václavova babička, krajní křesťanka, lidmi oblíbená, pomáhá chudým
Drahomíra - Václavova matka, která chce místo něho vládnout, sice křesťanka, přesto však dál tajně uznává pohanské bohy, nesouhlasí se spojenectvím, které mají česká knížata s německým králem Jindřichem
Boleslav - Václavův bratr, stále jej zesměšňuje, souhlasí s Drahomírou
Hněvsa - rádoby křesťan, spojenec Drahomíry, starý válečník, statečný muž
Tyro - Hněvsův sluha, válečný zajatec, pohan
Česta - starý pohan, nenávidí Ludmilu a Bořivoje, protože do českých zemí přinesli křesťanství, udělal by vše pro návrat pohanství

DĚJ:

Po smrti knížete Vratislava usedá na trůn jeho syn Václav. Chce zachovat dobré vztahy s Franckou říší. Spíše se modlí a pěstuje zbožný život, než-li vládne.
Z bojů se vrací Hněvsa, setkává se s Drahomírou, nabádá ji, aby se ujmula vlády místo Václava. Oba se chtějí vymanit z franského područí a pomoci moravským kmenům v bojích proti německému králi. Boleslav s nimi souhlasí, Václav s Ludmilou jsou proti bojům. Hněvsa radí Drahomíře, aby se Ludmily zbavila, jinak se nikdy nedostane k vládě a k dispozici ji dává svého sluhu Tyra, který je všehoschopný.
Bez Václavova vědomí posílá Drahomíra česká vojska v čele s Hněvnou na pomoc moravským kmenům. Bitvy se účastní i Boleslav. Česká vojská vítězí, Boleslav si domů do Prahy přiváží nevěstu Světimíru.
Za Václavem přichází vyslanci německého krále, chtějí znát důvod porušení dávného spojenectví, Václav nic netuší, chce vše urovnat. Němci požadují zaplacení válečných výdajů, pokud ne, vtrhnou německá vojska do Čech. Václav souhlasí, proti tomu se staví Hněvsa, který však začne velvyslance kritizovat, čímž pohřbívá mír. Václav Hněvsu vyhání, Hněvsa slibuje pomstu.
Ludmila po této situaci nabádá Václava, aby si začal víc všímat vlády a aby si dával pozor na Drahomíru. Ta se začíná s Ludmilou srovnávat, stále obhajuje svůj čin, myslí si, že lid chce bojovat. Lid přitom jen trpí útrapami války a stále častěji se obrací s prosbami na Ludmilu. Drahomíra se cítí být Ludmilou ohrožena, využívá Hněvsovi nabídky a dává Ludmilu zavraždit. Jejím vrahem je Tyro, Hněvsův sluha.
Václav je zdrcen smrtí milované osoby, přesto se vzchopí a začíná pořádně vládnout. Odjíždí za německým králem Jindřichem a vyjedná s ním mírové podmínky, čímž vzroste jeho obliba mezi prostým lidem, který již nechce další válku. Drahomíra s Boleslavem však nesouhlasí. Boleslav si myslí, že Václav je prznitel slovanské slávy.
Po roce Boleslav pozve Václava na křtiny svého syna. Spolu s Hněvnou Čestou chce sesadit Václava z trůnu. Drahomíra o jejich plánu ví, varuje Boleslava před výčitkami svědomí. On sama lituje vraždy Ludmily. Na straně Václava stojí i Boleslavova žena Světimíra.
Při cestě na křtiny potká Václava bouřka, ukryje se v lesní chýši. Před bouřkou se zde ukrývá i Česta s Tyrem, kteří rovněž cestují na křtiny. Tyro se zde vyzná z vraždy Ludmili, Václav vše slyší, chce si s Tyrem promluvit, ten se však začne bránit nožem a strhne se bitka. Tyro utíká, bojuje jen Česta, Václav má možnost ho zabít, z úcty k jeho stáří to však neudělá.
Václav přijíždí na křtiny, po oslavách se chce jít pomodlit. Boleslav ho chce doprovodit a při té příležitosti zabít. Václav doprovod odmítá. Při cestě do kostela se na Václava vrhne Hněvsova družina a zavraždí jej. Odtud název Krvavé křtiny.

POZNÁMKA:

Na programu ČT2 28.9. pod názvem Sv. Václav. Dramaturgie Jan Otčenášek, scénář a režie Frantiček Filip. V této inscenaci se objevilo mnoho známých a vynikajících herců:

Václav - Lukáš Vaculík
Ludmila - Jana Hlaváčová
Drahomíra - Taťána Medvecká
Tyro - Václav Postránecký
Česta - Luděk Munzar

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Těrézka, 13.12.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Báchorka o zamilované ústřici
-Bláznivý houslista (Povídky novověké)
-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (6)
-Jan Hus
-Lazebníkův Nový rok
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Otec ukrutník (Povídky novověké)
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Po bále (Povídky novověké)
-Pomoc ex tempore (Povídky novověké)
-Poslední Čech
-Praha, Praha (2), Praha (3), Praha (4), Praha (5)
-Přítel a náhoda (Povídky novověké)
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tu vězí trn! (Povídky novověké)
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlast a matka
-Vlastenci
-Zloděj
-Žhoucí sklep
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)