ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

­­­­

Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5)


HLAVNÍ POSTAVY:

Švanda - chudý dudák, podnikavý, nebojácný, obětavý, důvěřivý, miluje Dorotku, proto se vydává do světa, aby vydělal nějaké peníze
Dorotka - starostlivá, obětavá, statečná, věrná, Švandu má natolik ráda, že se za ním vydává do světa
Pantaleon Vocilka - vychytralý, zbabělý darebák, příživník
Rosava - milující matka, obětavá
Kalafuna - Švandův kamarád
Kordula - Kalafunova žena
Zulika - princezna, chce si vzít Švandu
Alenoros - král
Alamir - princ, snoubenec Zuliky
Lesana - královna lesních víl
Trnka - otec Dorotky, má Dorotku moc rád a chce pro ni jen to nejlepší

OBSAH:

Švanda s Kalafunou hrají na jihočeské vesnici. Švanda si chce vzít Dorotku, ale její otec to nechce dovolit, protože Švanda je chudý. Vydává se tedy do světa vydělat nějaké peníze na svatbu, ale Dorotka ho nechce pustit. Slibuje jí tedy, že se za čtyři týdny vrátí. Cestou v lese usne a když se probudí, uvidí tancovat víly. Ty očarují dudy, aby hrály pěkně a každému se to líbilo. Svou kouzelnou moc budou mít do té doby, než je Švanda prokleje. Rosava je Švandova matka, která byla potrestána za to, že se zamilovala do smrtelníka. Z víly se tedy stala polednicí. Kdyby Švandovi prozradila, že je jeho matka, stane se divou ženou. Švanda jde tedy do ciziny a cestou se k němu přidá Panteleon Vocilka, který chce Švandu využít k tomu, aby vydělal nějaké peníze. Za Švandou přicházejí Dorotka s Kalafunou. Dorotka si chce Švandu vzít, chce, aby se vrátil. Švanda ale říká, že ještě nic nevydělal, a tak jde do královského paláce, kde svojí hudbou všechny rozveselí. Princezně Zulice se Švanda moc líbí a chce si ho vzít, ačkoli je již zaslíbená princi Alamirovi. Vtom přiběhne Dorotka s Kalafunou. Pantaleon Vocilka, pod vidinou peněz dopomůže k tomu, aby byli vyhnáni ze zámku. Princ Alamir dá svého soka Švandu zatknout, Vocilka zradí Švandu a pomáhá Alamirovi. V žaláři se Švandovi zjevuje Rosava a přiznává, že je jeho matkou. Je za to potrestána - stává se z ní divá žena. Díky dudám se Švanda dostane z vězení a vrací se domů. Kordula je na Kalafunu naštvaná, že se vydal za Švandou do světa, ale když před ní zacinká penězma, tak s ním konečně promluví. Kalafuna u sebe na nějaký čas nechá Dorotku. Přijde za ní Švanda, ale ona ho odmítá. Je naštvaná, že se jich ani nezastal, když je vyváděli ze zámku. Dorotce se zjeví Rosava a prosí ji o pomoc. Švandovi totiž hrozí nebezpečí! Divé ženy si ho totiž chtějí nechat a zachránit ho může jen čistá neposkvrněná panna. Kolem Švandy se shlukují duchové, bludičky a divé ženy a on jim musí hrát. Přiběhne tam Dorotka a Švandu zachrání. Švanda prokleje dudy a ty ukradne hloupý Vocilka, který netuší, že ztratily kouzelnou moc. Víla Lesana zruší trest Rosavy, ze které se zase stane víla. Švanda s Dorotkou mohou konečně chystat svatbu a Rosava je může navštěvovat.

JAZYK:

  • Strakonický dudák je psaný formou divadelního scénáře
  • vyskytuje se zde převážně lidový jazyk s hovorovými výrazy
  • víly mluví ve verších
  • královská rodina komolí česká slova

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peťulinečkaaa, 08.05.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­