ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

­­­­

Strakonický dudák (7)

Dobrodružný příběh jihočeského dudáka Švandy, který si umíní získat bohatství hrou na dudy v cizině. Opustí svou milou Dorotku, ve světě se dostane do těžkých situací, z nichž je zachráněn svou pohádkovou matkou - vílou Rosavou - a obětavostí své milé.
Ve Švandovi ztělesnil Tyl typického českého člověka, talentovaného, citlivého, ale podléhajícího touze po bohatství a slávě v cizině.

Dílo Strakonický dudák mělo premiéru roku 1847 v Královském stavovském divadle v Praze.

Dudák Švanda byl vždy chudý a nevěděl, jak by si on, pouhý muzikant, mohl vydělat tolik peněz, aby mu hajný Trnka dal svoji dceru Dorotku za manželku. Když slyší od vojáka Šavličky, že se muzikou dá ve světe zbohatnout poměrně lehko, rozhodně se, že půjde do světa a vydělá si tisíce. Dorotka mu v tom brání a říká, že to bez něho nevydrží a má strach, že se mu něco stane. Švanda se ale stejně vydá na cestu.
Téhož dne usne v lese a nad ním se slezou lesní panny. Mezi nimi je i polednice Rosava. Má o Švandu strach. Je to její syn, jehož se musela vzdát, protože se jako lesní pana zamilovala do člověka. Její trest byl ten, že se z ní stala polednice. Rosava prosí lesní panny, aby Švandovi pomohly a očarovaly jeho dudy. Ony tak učiní a dají dudám krásný zvuk, který potěší každé smutné srdce. Avšak je tu jedna podmínka: Dudy budou tak dlouho kouzelné, dokud na ně Švanda nezakleje.

Švanda se probudí a vydá se na cestu. Rosava prosí vládkyni nad lesními vílami, Lesanu, aby naposledy mohla mít jejich čarovné schopnosti a mohla Švandu na cestách doprovázet a ochraňovat. Lesana souhlasí pod podmínkou, že se Rosava pak stane divou ženou. Švanda zatím cestuje cizími zeměmi a valí se mu peníze. Avšak stejně rychle jak se přikutálejí, tak odcházejí neznámo kam a neznámo komu. Dorotka zatím doma pláče a o Švandu se strachuje. Ten slíbil, že se to třech týdnů vrátí a přitom již sedmý týden uplynul... Švandův kamarád Kalafuna ji utěšuje a společně se dohodnou, že vyjdou do světa za ním.

Potkají Švandu ve vzdálené zemi a je to opravdu vřelé shledání. Švanda vidí Dorotku rád a omlouvá se jí, že nedal o sobě dlouho žádnou zprávu. Další den má v plánu jít za princeznou Zulikou. Říká se, že je velmi zesmutnělá a hledá se člověk, jenž by ji rozveselil. Švanda jí zahraje na svoje čarotvorné dudy. Princezna Zulika hned rozkvete a má opět radost ze života. Rozhodne se, že si vezme Švandu za muže. Švanda ani nic namítat nemůže, protože by se princezna urazila. Než se k ní vydal, seznámil se s Vocilkou. Vocilka se stal jeho sekretářem a všechno za něj zařizuje, ale plete se mu i do osobního života. Stráže odvádějí Dorotku i Kalafunu a Švanda se nezmůže na slovo, protože je omráčen z rychlosti, s jakou jim princezna dokázala zařídit svatbu. Princeznin snoubenec vyzve Švandu na souboj a poté ho uvrhne do vězení. Zde se mu zjeví Rosava a prozradí mu, že je jeho matka. Když to Lesana zjistí, uvrhne ji mezi divé ženy za to, že prozradila své tajemství.

Švanda se opět vrací do své vesnice a setkává se s Vocilkou, jenž od něho v nouzi utekl. Usmiřují se a podávají si ruce, avšak s Dorotkou se nemůže jaksi smířit. Vyčítá mu, že ji nechal marně na něj volat a prosit, když je stráže odváděli a že si málem vzal princeznu Zuliku. Švanda odchází a Dorotce se zjeví Rosava. Varuje ji, že je Švanda ve velkém nebezpečí a že mu musí jít na pomoc. Švandu zatím unesly lesní panny a poručily mu hrát na své dudy. On hrál a hrál, div duši nevypustil v tom kole tančících lesních panen. Dorotka rychle přiběhla a vytáhla ho z jejich víru. Švanda zahodil zpropadené dudy a zaklel na ně přísně. Ztratily svou kouzelnou moc. To však nevěděl Vocilka, který si na ně již delší dobu dělal zálusk. Rosava nakonec dostane milost a může se vrátit zpět mezi lesní víly. Švanda a Dorotka se vezmou a jeho matka Rosava mu k tomu dává požehnání.

V tomto díle se střetávají různé povahy lidí. Dorotka je poctivá, věrná osoba, stejně jako Kalafuna. Vocilka je člověk, který se snaží ze všeho pro sebe vzít něco výhodného. Švanda je dobrý člověk, avšak dá se lehko zmást a ovlivnit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eliška Tesárková, 29.05.2009

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Strakonický dudák (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­