ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

­­­­

Tvrdohlavá žena

Pěnkava, školní pomocník, se zamiloval do Terezky Jahelkové. Chtěl si ji vzít za ženu, ale její matka, mlynářka, o tom nechce ani slyšet. Pěnkava se tedy vypraví do světa. Zrovna v té době se rozhodne kníže krkonošských duchů, Zlatohlav, že se převleče za chudého poutníka a vydá se mezi lid. Cestou potkává Pěnkavu. Pěnkava se poutníkovi svěří se svým trápením a úmyslem odejít do světa. Zlatohlav mu poradí, aby se vrátil do mlýna a rozumně si s mlynářkou promluvil. Pěnkava poslechne a vrací se. Když přijde do mlýna, mlynářka zrovna není doma. Ale jen co se s Terezkou přivítá, otevřou se dveře a v nich mlynářka. Hned se pustí do Pěnkavy: "I ty bídný větrníku! Proto mě svrbělo pravé oko, když jsem vycházela z domu. Co tu člověče hledáte, co se to opovažujete?" Hned přibíhá vtipná a energická děvečka Madlenka a začne se obou zastávat. Tím ale mlynářku ještě víc rozzlobí a ta Madlenku propustí. Madlenka tedy odchází s čeledínem Kubou. Pěnkava se mlynářce pokouší vysvětlit, že má Terezku rád a že si ji chce vzít. Ale mlynářka je neoblomná. Umíní si, že ji dá jen tomu, kdo dokáže, že Terezku opravdu miluje. Zanedlouho je Pěnkava předvolán k majiteli panství pod krkonošskými horami, Hrdopyškovi. Ten chce, aby si Pěnkava vzal komornou své paní. Slíbí mu dát za to do opatrování školu. Pěnkava se sice o školu zajímá, ale komornou si vzít nechce. Když mu Hrdopyška řekne, že si ji vzít musí, Pěnkava se ukloní a odchází. Raději se školy vzdá. Zatím se po celé vesnici rozneslo, že si Pěnkava bude brát komornou. Terezka je z toho smutná, ale její matka se raduje. Zlatohlav a jeho pomocníci - skalní duchové Černobejl, Poledník a Matinoha - se domluví, že zapálí mlýn. Chtějí tím mlynářku obměkčit. Když je mlýn v plamenech, mlynářka běhá kolem plamene, běduje a volá Terezku. V tom se objeví Pěnkava a přináší Terezku. Mlynářka je štěstím bez sebe. Když se všichni vzpamatují z požáru, Pěnkava znovu žádá o svolení ke sňatku. Ale mlynářka odmítá. Podle ní není záchrana Terezky důkazem lásky, ale skutek křesťanského milosrdenství. Po požáru se matka s Terezkou vydávají do světa. Pěnkava jde s nimi. Na cestě se dostanou do hospody, jejíž majiteli jsou Kuba s Madlenkou. Zásluhou Zlatohlava se tam mlynářka setkává se svým mužem Nožejčkem. Ten mlynářku brzy po svatbě opustil a stal se toulavým šlejfířem. Nakonec vše dobře dopadne. Nožejček a mlynářka se spolu udobří a Pěnkava s Terezkou dostanou svolení, že se mohou konečně vzít.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: El, 08.06.2006

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Tvrdohlavá ženaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­