ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

­­­­

Jiříkovo vidění

Sedlák Říha ve vsi pod Blaníkem měl čeledína Jiříka. Toho miluje Říhova dcera Kačenka. Jiřík není spokojen se svým stavem a touží po tom, jak by byl lehce živ, ba není ani spokojen, že mu sedlák Říha nebrání v lásce ke Kačence a že by se mohl stát na statku hospodářem. Jednoho dne v pravé poledne usne při sušení sena a má vidění:

Z Blaníku vyšel rytíř Severin, který byl Jiříkovi kmotrem a vyprosil si na vůdci blanického vojska, aby směl na čas do světa. Chtěl totiž svému kmotřenci ukázat stíny bohatství a tak jej z jeho snů vyléčit. S Jiříkem se stanou různé proměny. Nejprve se stane městským švihákem. Severin je jeho sluhou a Jiřík se dostane do domu kupce Bonifáce, který má dceru Efrozinu. Kupec je před úpadkem a chce si pomoci sňatkem s bohatou starou pannou Poličanskou. Jiřík (nyní vlastně Křepinský) je považován za ženicha Bonifácovy dcery Efroziny. Severin je zároveň Jiříkovým pokladníkem. Když Jiřík prohraje po hostině u Bonifáce dvacet dukátů a Severin mu ohlásí, že už žádné peníze nemá, hosté si tropí z Jiříka (Křepinského) posměšky. Severin poví, jaký je Bonifácův stav, přijde vojsko a Jiřík i Severin se dají na vojnu. Kačenka, která byla panskou Efrozininou, se dá za markytánku. Na vojně je Jiřík jako voják Šavlička. Není zase spokojen. Dojde k válce a v bitvě je Šavlička raněn. Pak se Jiřík stane pod jménem Lokýtek továrníkem. Ale je lakomý, Severina, který je u něho dělníkem, utlačuje; ale nejen jeho, dělníci se bouří a Severin vyčte Lokýtkovi, že Bůh stvořil jen lidi, ne továrníky a zubožené dělníky, že se lidé mají milovat.

Jiřík se probudí ze sna a neví, byl-li to sen nebo skutečnost. Běží do vesnice a přijde tam ve chvíli, kdy bohatá selka Kalousková namlouvá Kačence svého hloupého Honzu. Jiřík si vezme Kačenku a zanechá hloupých snů o náhlém zbohatnutí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 28.07.2002

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Jiříkovo viděníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­