ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

­­­­

Strakonický dudák (4)


POSTAVY:

Švanda - mladý dudák
Dorotka - Švandova milá
Trnka - Dorotčin otec
Kalafuna - muzikant a Švandův přítel
Lesana - panovnice nad lesními pannami, polednicemi a divými ženami
Rosava - dříve lesní panna, teď polednice a Švandova matka
Vocilka - bývalý student a intrikán
Zulika - smutná princezna
Alamir - ženich princezny

DĚJ:

U muziky řekne Šavlička, že muzikou se vydělávají velké peníze. Švanda se toho chytne. Je bez peněz (navíc nezná své rodiče) a Trnka mu kvůli tomu nechce dát Dorotku za ženu. Jde tedy za Trnkou a před Dorotkou jim sděluje, že půjde do světa vydělat tisíce. Trnka se mu vysměje a Dorotka smutní. Švanda odchází. Kousek za vesnicí usne a zjevují se lesní panny a Rosava. Ta těžko nese jeho žal a prosí lesní panny, aby jeho dudám vdechly svůj zpěv, díky němuž pak každé srdce zaplesá.
Švanda tedy vyráží do světa a Rosava navštíví Lesanu. Žádá ji, aby mohla svého syna doprovázet a být mu ku pomoci. Je odhodlána přijmout trest a stát se pak divou ženou. Lesana jí cestu povolí. Švanda je ve světě úspěšný. Král v daleké zemi se ho nechá ptát, zda svou muzikou obveselí princeznu, která už dlouho nemluví. Švanda se v hospodě seznámí s Vocilkou, který se mu nabídne jako sekretář. On ho přijme. Rosava přivede do hospody Dorotku s Kalafunou, protože se ani po 8 nedělích nevrátil. Dorotce zemřel otec. Jenže Švanda ještě žádné peníze nemá a odchází potěšit princeznu. Dorotce se nelíbí Vocilka, tuší něco zlého. Princeznu se podaří rozveselit a ta káže, aby Švanda zůstal a vzal si ji za ženu. Dorotka vběhne do zámku, ale Vocilka ji zapře. Představí ji jako blázna. Král je nechá odvést a chce jim poskytnout lékařskou péči. Začne strojit svatbu.
Jenže Švandu uvězní Alamir, který se zlobí kvůli přerušené svatbě. Švanda ve vězení zazlívá matce, že ho opustila. Rosava se jí zastává, ale nesmí prozradit, že jí je ona. Nakonec nápor emocí nevydrží a vše prozradí. Lesana ji chce potrestat. Pokud ale Dorotka svou láskou vyvede Švandu z tísně, neučiní tak. Divé ženy těšící se na novou sestru tomu chtějí za každou cenu zabránit.
Švanda se z vězení dostal díky dudám (strážní začali tancovat) a vrací se do Čech a setkává se s Vocilkou. Usmíří se a Vocilka ho opět vábí, aby vycestovali. Švanda navštíví Dorotku, ale ta mu už nevěří. Rosava Dorotce domluví, musí ho zachránit ze spárů divých žen. Vocilka chce získat kouzelné dudy a zavede ho do lesa, kde se Švanda přimotá do kola s divými ženami a duchy. Dorotka ho zachrání.
Oba jsou šťastní. Švanda na dudy zakleje a zahodí je. Najde je Vocilka a prchá s nimi, netušíc, že jejich moc už je dávno pryč. Lesana bere Rosavu na milost a dovolí jí scházet se se synem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: K.u.k.c.a, 18.11.2007

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Strakonický dudák (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­