ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

­­­­

Strakonický dudák (8)

Dramatická pohádka oživuje svět prostých venkovských lidí.

POSTAVY:

Dorotka - věrná, odvážná, obětavá, samostatná
Vocilka - intrikář, vtíravý
Švanda - lehkomyslný, dobrosrdečný, důvěřivý
Rosava - obětavá, milující matka
Kalafuna - pracovitý, šťastný
Zulika - neohleduplná, záleží jí jenom na penězích

DĚJ:

Vesnický dudák Švanda miluje Dorotku, ale jeho lásce brání Dorotčin otec, protože nápadník nemá dost peněz, aby uživil rodinu a navíc nikdo ani nezná jeho rodiče. Švanda se tedy rozhodne odejít do světa a vydělat "tisíce" hrou na dudy. Švandovou matkou je ve skutečnosti lesní víla Rosava, která se však nesmí ke svému synkovi hlásit. Rosava způsobí, že Švandovy dudy jsou nadány kouzelnou mocí, jíž nikdo nedokáže odolat. Švanda v cizině opravdu vydělává spoustu peněz, jenže jeho protřelý průvodce Vocilka se vždycky postará, aby naivnímu muzikantovi příliš mnoho nezbylo. Když se Švanda dlouho nevrací, osiřelá Dorotka se v doprovodu starého Kalafuny kurážně vydá do světa, aby si milého přivedla zpět. Do slavného muzikanta se však zahledí exotická princezna Zulika a než se Švanda vzpamatuje, skončí ve vězení. Rosava vysvobodí Švandu z vězení, přestože ji za to čeká přísný trest od panovnice lesních panen Lesany. Švanda se vrací s Dorotkou domů, kde jim "nový život kyne, sladkou láskou oblažen", i když kouzlo ze Švandových dud již navždy vyprchalo.

CITÁT Z KNIHY:

"...Kolikrát ti to mám ještě říct, ty parohatý dudáku, abys mi za holkou nelezl? Ty budeš tak dlouho dělat, až ti vlepím hrst broků pod kolena!"

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velmi líbila. Popisovala tehdejší život lidí, jak se k sobě chovali, co pro ně bylo důležité a navíc mi kniha přišla i jako pohádka, protože se tam vyskytovaly víly, princezny, kouzla... Jediné, co mi vadilo, bylo, že kniha byla psána jako divadelní scénář, který se dělil na určité výstupy apod.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Silvie Czaschová, 02.01.2010

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Strakonický dudák (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­